Dağ Bisikleti

dag-bisikleti11-bisiklopedi.jpg

DAĞ BİSİKLETİ

Çoğunlukla 'mtb' adıyla anılan dağ bisikleti, asfalt yollar dışında, patikalarda, dağlarda ve arazide sürüş yapmak için üretilmiştir. Dağ bisikletinin, konforlu beden duruşu ve sürüşü sağladığı düşünülebilir. Bu düşünceyle alınan dağ bisikletinin sürücüsünü hayal kırıklığına uğratması uzun sürmez. Birkaç saatlik sürüşlerde hemen kollarda ve ellerde yorgunluk, selede hissedilen rahatsızlık kendini gösterir. Çünkü dağ bisikletlerinde denge ve dönüş yeteneklerini artırabilmek için kadro tasarımlarında vücut ağırlığının önemli bir kısmının gidona aktarılması hedeflenmiştir. Bu yüzden bir mtb ile engellerin ve çukurların üzerinden kolaylıkla geçer, dik rampaları aşabilirsiniz. Ancak uzun turlarda bu bisikletleri kullanmak giderek bir işkenceye dönüşebilir.

Yine de zaman zaman ülkemizin tümsek, çukur ve hendeklerle dolu yoları için dağ bisikleti önerilebilir. Ancak sürüş sırasında dik vücut pozisyonu alınamaması ve kullanılan kalın dişli lastikleri ile yol tutuşunun yaratacağı direnç yeni bir güçlük olarak ortaya çıkar. Dahası dağ bisikleti çamurluksuz ve bagajsızdır. Bu da özellikle uzun turlarda ve şehir içi ulaşımda yağmurlu günlerde sorun olabilir.

Dağ Bisikletinin Artıları:

  1. Geniş lastikleri ile bozuk zemin ve engel geçişlerini kolaylaştırır.
  2. Dik rampa tırmanışları ve inişler için en uygun bisikletttir.

Dağ Bisikletinin Eksileri:

  1. Beden ağırlığının önemli bir kesimini gidona aktaran tasarımı nedeniyle kollarda ve sırtta yorgunluğa yol açabilir.
  2. Bagaj ve çamurluğu yoktur; sonradan monte etmek gerekir.
  3. Selesi uzun süre oturarak yolculuk yapmak için elverişli değildir.

Dağ Bisikleti Türleri

Tekerlek çaplarına göre yaygın olan üç tür 26, 27,5 ve 29 inch mtb, dağ bisikleti bulunur. Kullanım amacına göre de iki tür dağ bisikleti bulunur: Ön amortisörlü ve Full-suspansion mtb. Bir de kulllanıcısına göre bir sınıflama yapılabilir: çocuk, bayan ve klasik kadrolu dağ bisikletleri.

1. Tek Amortisörlü Dağ Bisikleti

En yaygın tercih edilen dağ bisikletidir. Cross country veya arazi bisikleti adı verilen 26", 27,5" ve 29" tekerlek çapına sahip modelleri bulunur.. Çok tercih edilmesinin en önemli nedeni istenildğinde daha ince çaplı bir lastik ve bir bagaj takılarak tur bisileti olarak kullanılmasıdır. Tek amortisörlü dağ bisikleti için amortisörünün kilitlenebilir özellikte "lock out" olması önemlidir. Çünkü amortisör sürekli açık, etkin olması özellikle tırmanışlarda, düşük hızlarda güç kapbına yol açar.


2. Çift Amortisörlü Dağ Bisikleti

Bu bisikletler özel parkurlarda iniş sürüşleri için tasarlanmışlardır. Çift amortisörlü bir dağ bisikleti ağılığı 15 kilogramı bulabilir, hafif olanları da çok yüksek fiatlardadır.

Çoğunlukla pazarla kaygısıyla, yalnızca görsel yönü öne çıkarılarak üretilenler marketlerde AVM'lerde düşük fiyatlarla satılırlar. Bunları alanlar aslında kendileri için bir işkence aleti adıklarının farkına vardıklarında artık çok geçtir.

İlişkili Maddeler

Dağ Bisikleti ile ilgili maddeler...

ABC...