Amortisör (Süspansiyon)

amortisor-suspansiyon01-bisiklopedi.jpg

AMORTİSÖR (SÜSPANSİYON)

Dağ bisikletlerinde ve bazı şehir/tur bisikletlerinde süspansiyon bulunur. Amortisörler, sürüş güvenliği ve konforu için tasarlanmışlardır. Çoğunlukla ön maşada kullanılan amortisör bazı dağ bisikletlerinde arka maşada da kullanılır. Çift süspansiyonlu bu modeller off-road, dawn-hill adıyla anılan özel amaçlı bisikletlerdir.

Çeşitleri

En yaygın sınıflandırma esneme, yaylanma mesafesine göre yapılandır. Dağ ve şehir bisikletlerinde bu ölçü genellikle 80-100 milimetredir. Down-hill ve off-road bisikletlerde 140-160 hatta 200 milimetreye kadar artabilir.

Yapılarına göre iki tür amortisör vardır. Havalı ve yaylı amortisörler. Havalı amortisörlerin işlevleri ve konforları yaylılara göre daha üstündür. Buna bağlı olarak fiyatları da genel olarak yüksektir.

Gerekli mi?

Amatör bir bisiklet sürücüsü için amortisör çoğunlukla gerekli değildir. Düşük fiyatlı amortisörler iki kilogramı geçen ağırlıklarıyla sundukları konfordan çok yük olarak değerlendirilebilir.

Özellikle bilinçsiz alışveriş kurbanı yeni sürücüler market ve mağazalardan arka amortisörlü bisiklet satın aldıklarında kendileri için büyük bir yük yarattıklarının farkında değillerdir. İlk uzun turlarında ya da rampada bunu farkettiklerinde ise çözüm için artık çok geç kalınmıştır.

İlişkili Maddeler

Amortisör (Süspansiyon) ile ilgili maddeler...

ABC...