Şehir Bisikleti

sehir-bisikleti13-bisiklopedi.jpg

ŞEHİR BİSİKLETİ (CITY BIKE)

Şehir bisikletinin (city bike) ilk göze çarpan ayırdedici özeliği sürücüsünün dik oturuşudur. Kent içi ulaşım ve bisiklet gezileri için tasarlanan şehir bisikletlerinin sunduğu en büyük konfordur dik oturma pozisyonu. Rahat seleleri, çamurlukları ve bagajları standart donanımları olarak sayılabilir.

Fitnes, Tur/Trekking, Bayan, Cruiser gibi türlerin hepsi şehir bisikletinin genel özelliklerini taşırlar.

Şehir bisikletlerinin artıları:

 1. Dik oturarak sürüş olanağı sunar.
 2. Uzun sürüşler ve kamplı turlar için uygundur.
 3. Büyük bagajlar ve ağır yükler taşınabilir.

Eksileri:

 1. Amortisör olmayan modeller bozuk zeminlerde sürüş konforunu düşürebilir.
 2. Dik oturuş nedeniyle rüzgar direnci artar ve üzgarlı havalarda yol almak güçleşebilir.

Dik Oturma

Şehir bisikleti dik oturma imkanı ile büyük bir sürüş konforu sunar. Bu sayede sürücünün çevre ile etkilişemi en üst noktadadır. Yol bisikleti ya da dağ bisikletinde sürücü neredeyse yalnızca gideceği yönü, önünü görür. Kent içi ulaşım, küçük doğa gezileri, grup turları için en uygun bisiklet türüdür. Dik oturuşun olumsuz etkisi rüzgar direncini artırmasıdır.

Uzun Sürüşler

Şehir bisikletleri, dik oturuş pozisyonunun yanında rahat selesiyle uzun süre yorulmadan pedal basma fırsatı sunar. Uzun sürüşler için uygun olan tur (trekking) bisikleti ağır kamp yükü taşıyabilen ön ve arka bagajlarıyla şehir bisikletlerinden ayrılır.

Hizmet Bisikleti

Hizmet bisikleti olarak bilenen şehir bisikletleri ile büyük bagajlar taşınabilir. Bu bisikletler, çok güçlü kadro ve jant yapıları ile, özel bagajları sayesinde ağır yükleri uzak mesafelere taşıyabilir.

  İlişkili Maddeler

  Şehir Bisikleti ile ilgili maddeler...

  ABC...