Çapraz Vites Kullanımı

capraz-zincir-kullanimi01-bisiklopedi.jpg

ÇAPRAZ VİTES KULLANIMI

Vites kullanımında en çok yaşanan hatadır. Çapraz vites kullanımı bisiklette en sık yaşanan sorunların da başında gelir. Bu durum aynı zamanda bisikletin vites sistemine, zincire en büyük zararların verilebileceği riskleri doğurur.

Doğru Vites Kullanımı

İlk üç çizimde bisiklet doğru vites kullanımı gösteriliyor. Ön ve arka dişliler birbirine paralel hareket ediyor. Başka bir deyişle ön, küçük dişli arka büyük dişlilerle; ön büyük dişli ise arka küçük dişlilerle kullanılıyor.

Çapraz, Yanlış Vites Kullanım

Sağdaki iki çizimde (4 ve 5) ise yanlış vites kullanımı, zincirin çapraz kullanımı gösteriliyor. Bisiklet vites kullanımında karşılaşılan en yaygın hata çapraz vites kullanımıdır.

Dördüncü çizimde ön ve arka küçük dişlilerle çapraz kullanım görülüyor. Burada arka attırıcı zincirin bolluğunu almada yetersiz kalır. Zincir aynakol attırıcısına sürterek ses çıkarır, ruble ve aynakol dişlerine tam oturmadığından daha çabuk yıpranmalarına neden olur.

Beşinci çizim ön ve arka büyük dişlilerde çapraz kullanımı gösteriyor. Bu durumda zincir aşırı gerilir, yıpranır hatta kopabilir.

İlişkili Maddeler

Çapraz Vites Kullanımı ile ilgili maddeler...

ABC...