İktidarsızlık

iktidarsizlik02-bisiklopedi.jpeg

İKTİDARSIZLIK

Bisikletçilerin en büyük korkularındandır 'bisiklete çok binmenin iktidarsızlığa yol açacağı'. Doğrudan doğruya böyle bir ilişki olmasa da bu yönde bilimsel ve uzman söylemler bulunuyor. Örneğin CİSED (Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği) bunun için bisikletçileri uyarıyor: "Bisiklete Çok Binmek Cinsel Sağlık Sorunlarına Yol Açar"

Bisiklete yeni başlayanların seleye alışana ve doğru ölçü ve ayarları bulana kadar en çok karşılaştıkları şikayetlerin başında sele acısı gelir. Bununla birlikte erkek bisikletçiler selenin apış arasına (perineal bölgeye, anüs ve testislerin arası) yaptığı baskı nedeniyle penis ve testislerde hissizlik, uyuşma gibi sertleşme sorununu andıran şikayetler de yaşarlar. Uzun süre bisiklet kullanımında da aynı etkiler görülebilir. Penisi besleyen kan damarları ve sinirlerin ezilmesi sonucu gelen oksijen azalır, hissizlik gelişebilir.

İktidarsızğın Nedenleri

Cinsel fonksiyon bozukluğu, iktidarsızlık konusundaki genel uzman açıklamalarına bakıldığında ilk karşılaşılan nedenler şunlardır:

  • dolaşım sistemi bozuklukları
  • yüksek kolesterol
  • şeker hastalığı
  • sigara içmek
  • kronik akciğer hastalığı, akciğer kapasitesinin düşmesi
  • alkol ve uyuşturucu bağımlılığı
  • çeşitli psikolojik rahatsızlıklar, depresyon ve anti-depresan ilaçlar

İktidarsızlık çoğunlukla burada sıralanan ve başka sağlık sorunlarının bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Basit olarak söylenecek olursa bu sağlık sorunları, beyini (merkezi sinir sistemini), penisi besleyen damar ve sinirleri ya da hormonal sistemi (testesteronu) olumsuz etkileyerek iktidarsızlığa yol açabiliyor.

Bisikletin Etkisi

Düzenli bisiklete binen bir kişinin sağlığı spor yapmanın bir sonucu olarak olumlu etkilenmesi beklenir. Bisiklet sporunun kalp damar sağlığını koruduğu, aşırı kilo ve zararlı beslenme alışkanlıklarını önlediği, akciğer kapasitesini geliştirdiği, kişiyi sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak tuttuğu bilinir. Dahası bireyin ruh sağlığını da olumlu etkiler, depresyona karşı kişiyi güçlendirir. Bu açıdan bakıldığında bisiklete binmenin iktidarsızlık, sertleşme kaybı gibi hastalıkların nedeni değil, çaresi olduğu ileri sürülebilir ancak.

Bununla birlikte selenin yol açtığı, yukarıda sıralanan rahatsızlıklar görmezden gelinmemelidir. Uygun sele seçimi ve doğru sele ayarları ile tüm sorunlar tamamen ortadan kaldırılabilir.

İlişkili Maddeler

İktidarsızlık ile ilgili maddeler...

ABC...