Sele Seçimi

sele-secimi-bisiklopedi.jpg

SELE SEÇİMİ

Sele seçimi için temel ölçüt genişliktir. Sürücünün ağırlığı seleye kalça kemiklerinden, selenin en geniş naktalarından aktarılır. Bu nedenle kullanılan sele kalça kemiklerine uygun genişlikte seçliir.

SELE GENİŞLİĞİ

Bisiklet sele genişliğinin ölçüsü kalça kemiğimizin oturduğumuz yere ilk temas eden noktalarının arasıdır. Bu ölçü 'sit bone' olarak adlandırılır. Kalça —pelvis, ilium ya da leğen— kemiğinin alt iki çıkıntısı sele genişliği için ideal ölçüyü verir.

BİSİKLET TÜRÜNE GÖRE SELE

Hangi bisiklette, hangi sele kullanılır? Bisikletin türü hangi selenin daha konforlu olduğunu belirler.

  • Dar ve sert yüzeyli seleler daha çok yol bisikletlerinde ve dağ bisikletlerinde kullanılır. Her iki tür bisiklettte de beden ağırlığının önemli bir kısmı gidonda olduğundan seleye aktarılan güç oldukça azalır.
  • Geniş ve esnek yüzeyli seleler ise Şehir bisikletlerinde ve tur bisikletlerinde kullanışlı olur. Şehir ve tur bisikletlerinin geometrisi sürücünün dik oturması amaçlanarak tasarlandığından beden ağırlığının büyük bölümünü seleye aktarır.

YANLIŞ SELE

Yanlış seçilen sele kalça kemiklerinde ve kaslarda ağrıya, cinsel organlarda uyuşma, hissizlik ve acıya yol açar.

Yanlış sele sürücünün ağırlığını kalça kemikleri yerine selenin merkezine aktarır. Bu cinsel organlara giden damar ve sinirlere istenmeyen bir basınç uygulanmasına neden olur. Kan akımı ve oksijenin azalması ile sinire uygulanan basınçe birleşince de parestezi adı verilen hissizlik gelişir. Ortasında boşluk olan seleler koruyucu bir önlem olarak işe yarar.

Doğru bir sele seçildiğinde bile çok uzun süre ayağa kalmadan bisiklet kullanmak aynı rahatsızlıkları oluşturabilir. Zaman zaman ayağa kalkarak pedallamak selenin yol açtığı basıncı ortadan kaldırır. En iyisi her hangi bir sorun hissetmeden zaman zaman ayakta pedallamaktır.

BROOKS SELE

Bisiklette doğru sele için bir seçenek de Brooks selelerdir. Kösele yapısı nedeniyle bu seleler sürücünün kalça yapısına zamanla uyum sağlayarak sürüş konforunu artırır.

SELE AYARLARI

Sele seçiminin yanında bisiklet sele ayarları da sürüş konforunu doğrudan etkiler. Doğru seçilmiş olsa da sele doğru ayarlanmadığında rahatsız olur, sorunlar çıkartabilir.

İlişkili Maddeler

Sele Seçimi ile ilgili maddeler...

ABC...