Sele Seçimi

sele-secimi-bisiklopedi.jpg

SELE SEÇİMİ

Sele seçimi için temel ölçüt genişliktir. Sürücünün ağırlığı seleye kalça kemiklerinden, selenin en geniş naktalarından aktarılır. Bu nedenle kullanılan sele kalça kemiklerine uygun genişlikte seçliir.

Sele Genişliği

Bisiklet sele genişliğinin ölçüsü kalça kemiğimizin oturduğumuz yere ilk temas eden noktalarının arasıdır. Bu ölçü 'sit bone' olarak adlandırılır ki 'çanak' da denilebilir. Pelvis, ilium ya da leğen kemiği adı verilen kalça kemiğinin alt iki çıkıntısı sele genişliği için ideal ölçüyü verecektir.

Bisiklet Türlerine Göre Sele

Hangi bisiklette, hangi sele kullanılır? Bisikletin türü hangi selenin daha konforlu olduğunu belirler.

Dar ve sert yüzeyli seleler daha çok yol bisikletlerinde ve dağ bisikletlerinde kullanılır. Her iki tür bisiklettte de beden ağırlığının önemli bir kısmı gidonda olduğundan seleye aktarılan güç oldukça azalır. Şehir bisikletlerinde ve tur bisikletlerinde ise geniş ve esnek yüzeyli seleler kullanışlı olur. Şehir ve tur bisikletlerinin geometrisi sürücünün dik oturması amaçlanarak tasarlandığından beden ağırlığının büyük bölümünü seleye aktarır.

Yanlış Sele

Yanlış seçilen sele kalça kemiklerinde ve kaslarda ağrıya yol açar. Dahası erkek sürücülerde penis ve testislerde hissizlik ve uyuşmaya neden olur. Yanlış sele sürücünün ağırlığını kalça kemiklerine değil, selenin merkez hattına iletir. Bu, penis ve testislere giden damar ve sinirlere istenmeyen bir basınç uygulanmasına neden olur. Kan akımının ve oksijenin azalması sinire uygulanan basınç ile birleşince parestezi denilen hissizlik gelişir. Ortasında boşluk olan (prostat boşluğu) seleler koruyucu bir önlem olarak işe yarar. Ancak, doğru seçilmiş bir standart sele de konforlu sürüş sunacaktır —yukarıda sözedildiği gibi kalça ile temas noktaları selenin dış kenarları olduğunda.

Doğru bir sele seçildiğinde de çok uzun süre ayağa kalmadan bisiklet kullanmak aynı rahatsızlıkları oluşturabilir. Özellikle uzun rampa tırmanışları sele burnunun basıncıyla erkek sürücülerde penis ve testisin uyuşmasına neden olur. Zaman zaman ayağa kalkarak pedallamak selenin yol açtığı basıncı ortadan kaldırır. En iyisi her hangi bir sorun hissetmeksizin zaman zaman ayağa kalkarak pedallamaktır.

Brooks

Bisiklette doğru sele için bir seçenek de Brooks selelerdir. Kösele yapısı nedeniyle bu seleler sürücünün kalça yapısına zamanla uyum sağlayarak sürüş konforunu artırır.

Sele Ayarları

Sele seçiminin yanında bisiklet sele ayarları da sürüş konforunu doğrudan etkiler. Doğru seçilmiş olsa da sele doğru ayarlanmadığında rahatsız olur, sorunlar çıkartabilir.

İlişkili Maddeler

Sele Seçimi ile ilgili maddeler...

ABC...