Sele Seçimi

sele-secimi-bisiklopedi.jpg

SELE SEÇİMİ

Sele seçimi seçimi için bisiklete yeni başlayan birinin ilk karşısına çıkan ölçüt sele genişliğidir. Yeterince bilgi ve deneyim kazanıldığında da temel ölçütün selenin genişliği olması gerçeği şaşırtıcıdır. Sürücünün beden ağırlığı seleye kalça kemiklerinde aktarılır. Böylece kalça kemikleri ile uygun genişlikte bir sele sorunları büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.

Sele Genişliği

Bisiklet sele genişliğinin ölçüsü kalça kemiğimizin oturduğumuz yere ilk temas eden noktalarının arasıdır. Bu ölçü 'sit bone' olarak adlandırılır ki 'çanak' da denilebilir. Pelvis, ilium ya da leğen kemiği adı verilen kalça kemiğinin alt iki çıkıntısı sele genişliği için ideal ölçüyü verecektir. Bunun için Bisiklopedinin 'sele genişliği/sit bone' maddesine bakılabilir.

Bisiklet Türlerine Göre

Hangi bisiklete, hangi sele? Bisiklet türleri ne tür bir selenin daha konforlu olduğunu belirler. Dar ve sert yüzeyli seleler daha çok yol ve dağ bisikletlerinde kullanmaya uygundur. Her iki tür bisiklettte de beden ağırlığının önemli bir kısmı gidonda olduğundan seleye aktarılan güç oldukça azalır. Buna karşı şehir ve tur bisikletlerinin geometrisi sürücünün dik oturması amaçlanarak tasarlandığından beden ağırlığının büyük bölümünü seleye aktarır. Bu nedenle şehir ve tur bisikletlerinde daha geniş ve daha esnek yüzeyli seleler kullanışlı olur.

Yanlış Sele

Yanlış seçilen selenin kalça kemiklerinde ve kaslarda yol açacağı ağrı kadar bir başka belirtisi de erkeklerde penis ve testislerdeki hissizlik ve uyuşmadır. Sürücünün ağırlığı kalça kemiklerinde değil de selenin merkez hattına iletilirse bu bölgede bulunan penis ve testislere giden damar ve sinirlere basınç uygular. Kan akımının ve oksijenin azalması sinire uygulanan basınç ile birleşince parestezi denilen hissizlik gelişir. Ortasında boşluk olan (prostat boşluğu) seleler koruyucu bir önlem olarak işe yarayabilir. Ancak, standart selelerde de yukarıda sözedildiği gibi kalça ile temas noktaları selenin dış kenarlarıdır. Bu yüzden doğru bir sele seçimi yapıldığında ortasında boşluk olan bir sele ile bir fark olmayacaktır.

Doğru bir sele seçildiğinde de çok uzun süre ayağa kalmadan bisiklet kullanmak, özellikle uzun rampa tırmanışları sele burnunun basıncıyla erkeklerde penis ve testisin uyuşmasına neden olabilecektir. Zaman zaman ayağa kalkarak pedallamak selenin yol açtığı basıncı ortadan kaldırarak sorunu çözecektir. En iyisi her hangi bir sorun hissetmeksizin zaman zaman ayağa kalkarak pedallamaktır.

Brooks

Bisiklette doğru sele için bir seçenek de Brooks selelerdir. Kösele yapısı nedeniyle bu seleler sürücünün kalça yapısına zamanla uyum sağlayarak sürüş konforunu artırır.

Sele Ayarları

Sele seçiminin yanında bisiklet sele ayarları sürüş konforunu doğrudan etkiler. Doğru seçilmiş bir sele doğru ayarlanmadığında hiç bir işe yaramadığı gibi sorunlar da çıkarabilir.

İlişkili Maddeler

Sele Seçimi ile ilgili maddeler...

comments powered by Disqus