Sele Ayarları

sele-ayarlari-11-bisiklopedi.jpg

SELE AYARLARI

Rahat, keyifli bir sürüş için konforlu bir sele tek başına yeterli olmayabilir. Sele ayarları doğru yapıldığında ancak sürüş konforu geliştirilebilir.

Başlıca sele ayarları:

  1. Yükseklik Ayarı
  2. Açı Ayarı
  3. Öne-Arkaya Konum

1. Yükseklik Ayarı

Sele ayarlarının ilki yükseklik ayarıdır. Doğru kadro boyu seçilmiş ise sele yüksekliği bisiklet üzerindeki duruşu belirler.

Boy ayarı, seleye oturulmuş durumda pedal en alttayken diz eklemi tam açık olacak şekilde yapılır. Ayak tarak ekleminden pedala temas etmelidir. Bu ölçü bir yandan en rahat sürüş konforunu sunar öte yandan bacaklardan pedala gücün en verimli oranda aktarılmasını sağlar.

Bisikletin sele boyunun kısa olduğunun temel göstergesi dizlerdeki rahatızlık ve yorgunluktur. Yüksek olduğunda ise pedal çevirilirken kalaça sele üzerinde haraket eder, kayar.

2. Açı Ayarı

Selenin açısı hemen altında yer alan ayar vidaları ile yapılır. Normal bir sele yere paralel olarak ayarlanır. Başka ayarlarda olduğu gibi burada da en doğru açı kişisel konfor ve performans ile belirlenir.

Sele açısındaki sorunun göstergesi erkeklerde perineal bölgede (penis ve testislerde) uyuşma, hissizliktir. Sele burnu fazla kalkık ise penise giden damar ve sinirlere aşırı baskı yaparak rahatsızlık yaratır. Ancak uzun süreli kullanımlarda özellikle rampalarda, tırmanışlarda doğru bir sele de aynı etkiyi geçici olarak yapabilir. Önlem olarak (10-15 dakika) aralıklarla ayakta pedallanabilir.

3. Öne-Arkaya Konum

Ayak en geniş kısmı olan tarak eklemi ile pedal milinin tam üzerine basar. Aynakollar yere paralel olduğu durumda uyluk kemiğinin (femurun) sonu —dizin üstünde yer alan çukur— pedal mili aynı hizaya ayarlanır. Bu işlemler açı ayarı ile aynı yeden, sele altındaki vidalardan yapılır.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, sele ayakları üzerindeki işaretli son noktaların geçilmemesidir. Bağlantı vidası ya sele ayakları kırılabilir.

İlişkili Maddeler

Sele Ayarları ile ilgili maddeler...

ABC...