Sele Ayarları

sele-ayarlari2-bisiklopedi.jpg

SELE AYARLARI

Yükseklik Ayarı

Sele ayarlarının ilki yükseklik ayarıdır. Doğru kadro boyu seçilmiş ise sele yüksekliği bisiklet üzerindeki duruşu belirleyecek en önemli ayardır. Boy ayarı, seleye oturulmuş durumda pedal en alttayken diz eklemi tam açık olacak şekilde yapılır. Ayak tarak ekleminden pedala temas etmelidir. Bu ölçü bir yandan en rahat sürüş konforunu sunar öte yandan bacaklardan pedala gücün en verimli oranda aktarılmasını sağlar.

Bisikletin sele boyunun kısa olduğunun temel göstergesi dizlerdeki rahatızlık ve yorgunluktur. Sele boyunun yüksek olduğunun göstergelerinden biri pedal çevirilirken kalaçanın sele üzerinde haraket etmesi, kaymasıdır.

Açı Ayarı

İkinci sele ayarı açı ayarıdır. Sele açısı selenin hemen altında yer alan ayar vidaları ile yapılır. Selenin genel olarak yere paralel olması önerilebilir. Başka ayarlarda olduğu gibi burada da en doğru açı kişisel konfor ve performans ile ilgilidir. Sele açısındaki sorunun göstergesi erkeklerde perineal bölgede (penis ve testislerde) uyuşma, hissizliktir. Sele burnu fazla kalkık ise penise giden damar ve sinirlere aşırı baskı yaparak rahatsızlık yaratır. Ancak uzun süreli kullanımlarda özellikle rampalarda, tırmanışlarda doğru bir sele de aynı etkiyi geçici olarak yapacaktır. Önlem olarak 10-15 dk aralıklarla ayakta pedallanabilir.

Öne ve Arkaya Konumu

Ayağın en geniş kısmı, tarak eklemi pedal milinin tam üzerinde olmalıdır. Ayna kollar yere paralel olduğu durumda uyluk kemiğinin (femurun) sonu, dizin üstünde yer alan çukur ile pedal mili aynı hizaya ayarlanmalıdır. Bu işlem açı ayarı ile aynı yeden yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, sele ayakları üzerindeki işaretli son noktaların geçilmemesidir. Bağlantı vidası ya sele ayakları kırılabilir.

İlişkili Maddeler

Sele Ayarları ile ilgili maddeler...

comments powered by Disqus