Sele Ayarları

sele-ayarlari2-bisiklopedi.jpg

SELE AYARLARI

Yükseklik Ayarı

Sele ayarlarının ilki yükseklik ayarıdır. Doğru kadro boyu seçilmiş ise sele yüksekliği bisiklet üzerindeki duruşu belirleyecek en önemli ayardır. Boy ayarı, seleye oturulmuş durumda pedal en alttayken diz eklemi tam açık olacak şekilde yapılır. Ayak tarak ekleminden pedala temas etmelidir. Bu ölçü bir yandan en rahat sürüş konforunu sunar öte yandan bacaklardan pedala gücün en verimli oranda aktarılmasını sağlar.

Bisikletin sele boyunun kısa olduğunun temel göstergesi dizlerdeki rahatızlık ve yorgunluktur.

Açı Ayarı

İkinci sele ayarı açı ayarıdır. Sele açısı selenin hemen altında yer alan ayar vidaları ile yapılır. Selenin genel olarak yere paralel olması önerilebilir. Başka ayarlarda olduğu gibi burada da en doğru açı kişisel konfor ve performans ile ilgilidir. Sele açısındaki sorunun göstergesi erkeklerde perineal bölgede (penis ve testislerde) uyuşma, hissizliktir. Sele burnu fazla kalkık ise penise giden damar ve sinirlere aşırı baskı yaparak rahatsızlık yaratır. Ancak uzun süreli kullanımlarda özellikle rampalarda, tırmanışlarda doğru bir sele de aynı etkiyi geçici olarak yapacaktır. Önlem olarak 10-15 dk aralıklarla ayakta pedallanabilir.

Sele açılarının yapıldığı yerden selenin 1-2 cm kadar öne-arkaya kaydırılması mümkündür. Ancak sele ayakları üzerindeki işaretli son noktalar geçilmemelidir. Bağlantı vidası ya sele ayakları kırılabilir.

İlişkili Maddeler

Sele Ayarları ile ilgili maddeler...

ABC...