Kalori Hesaplama

kalori-hesaplama02-bisiklopedi.jpg

KALORİ HESAPLAMA

Hobi düzeyindeki bir bisikletçinin (ortalama 15-20 km hızla) bir saatte 600-700 kalori harcayacağı söylenebilir. Bu bir saat koşmaya, yüzmeye ve futbol oynanaya da yaklaşık olarak eşittir. Bir saattlik yürüyüşte ise bunun yarısı kadar enerji, 300 kalori harcanıyor.

Bu dört spor içinden bisiklet, hobi düzeyinde bile, saatlerce yorulmadan ve sıkılmadan yapılabildiği için diğerlerinden ayrılıyor. Bu özelliğiyle bisiklet etkili bir enerji harcama yolu olarak önerilebiliyor.

Bisiklet Sürmek Zayıflatır Mı?

En sık karşılaşın soruların başında 'Bisiklete binerek kilo verilebilir mi?' sorusu gelir. Yukarıda belirtildiği gibi bir çok amatör spor etkinliğine göre bisiklet enerji tüketimi özelliği ile öne çıkar. Bununla birlikte beslenme uzmanlarının çok iyi bildiği gibi kilo vermek için asıl odaklanılması gereken enerjinin harcanmasından önce beslenmedeki enerji kaçaklarıdır. Büyük boy 80-100 gr bir çikolota, bir bira ile bir avuç kuru yemiş, bir kutu kola ile cips ya da bir büyük hamburger, bunlardan yalnızca biri bir saat pedal basabilecek enerjiye eşittir.

Bisiklet kilo vermenin en etkin yollarından biri olabilir. Ama ancak iyi düzenlenmiş ve sıkı bir beslenme programı ile! Bunun için beslenme ve özellikle besinlerin enerji değerleri iyi bilinmelidir.

Ayrıca, Bisiklopedinin Kaç Kilometrede, Kaç Gram Yağ Yakarım? blog yazısı da bu konuda yardımcı olur.

İlişkili Maddeler

Kalori Hesaplama ile ilgili maddeler...

ABC...