Kilitli Pedal (spd)

kilitli-pedal02-bisiklopedi.png

KİLİTLİ PEDAL (SPD)

Klitli pedal, 1990'da ilk kez shimano pedalling dynamics tarafından üretilir ve bu nedenle yaygın olarak 'spd' adıyla anılır.

Kilitli pedal gücü pedala daha verimli aktarmayı sağlayarak performansı artırır. Klasik bir pedalla her ayak yalnızca basma sırasında pedallara güç aktarabilir. Oysa kilitli pedalda ayağın dairesel hareketinin tümünde güç aktarılabilir. Dahası kilitli pedal ile klasik pedalda çalışmayan veya az çalışan kas gruplarından da yararlanılarak daha büyük bir performansa ulaşılabilir.

Kilitli pedalların daha az öne çıkan etkisi ise sürüş boyunca ayağın doğru yerden pedala basmasıdır. Standart pedallarda ayak pedal platformu üzerinde hareketli olduğundan güç aktarımında kayıplar kaçınılmazdır. Dahası yorgunluğun etkisiyle özellikle bozuk zeminlerde ayaklardan birinin pedaldan kayması ile de sık karışılaşılır.

Ayakkabı

Kilitli pedallar uygun bisiklet ayakkabıları ile kullanılır. Ayakkabının altında yer alan ve pedala bağlanmasını sağlayan mekanizmaya kal adı verilir. Dağ bisikletleri ve yol bisikletleri için ayrı iki tür kilitli pedal ve ayakkabı vardır. Amatörler için dağ bisikleti pedal ve ayakkabılarının yol bisikletinde de kullanması -ve tersi, ekonomik bir çözüm olabilir. Her iki tür pedal da hem yol hem mtb aynakoluna takılabilir. Ancak mtb ayakkabısı yol pedalına, yol ayakkabısı mtb pedalına uymaz.

Kullanımı

Kilitli pedalla ilgili ilgili en yaygın söylem 'düşmeden öğrenilmeyeceği'dir. Sınamak isteyenlerin çoğunun ortak öyküsü ise 'düşmeden öğrendim dediğim gün düştüm'dür. Alışkanlık kazanana dek güvenli bir alanda kilit açma, durma denemeleri yapmak iyi bir önlem olabilir. Bir yüzeyi düz olan kilitli pedallar başlangıç için veya normal ayakkabı ile de kullanım için bir seçenektir. İlk kullanımlarda özellikle trafikte bu bir yanı düz olan pedallar oldukça güven vericidir. Sertlik ayarı olan pedallarda en yumuşaktan başlayarak aşama aşama kilit sertleştirilebilir. Sonuç olarak tam olarak alışkanlık kazanana dek -bu bir kaç ayı bulabilir, çok dikkatli olunmalıdır.

İlişkili Maddeler

Kilitli Pedal (spd) ile ilgili maddeler...

ABC...