Ayakkabı

ayakkabi01-bisiklopedi.jpeg

AYAKKABI

Bisiklet ayakkabılarının altı serttir ve hiç esnemez. Bu pedala daha güçlü basılmasını sağlar. Ayrıca pedalın ayağı rahatsız etmesine izin vermez. Yumuşak tabanlı bir ayakkabı kullanılırsa bir süre sonra pedallar ayakta hissedilerek acı verir.

KİLİTLİ BİSİKLET AYAKKABILARI

Kilitli bisiklet ayakkabıları, kilitli pedal (spd)a bir mekanizma ile bağlanır, tek hamlede de kolaylıkla çıkarılabilir. Kilitli ayakkabının en önemli özelliği ayak hareketinin tüm konumlarında, yukarı doğru çekerken bile, pedala güç aktarılmasını sağlamalarıdır. Böylece performansı en üst noktaya çıkarırlar.

Dağ bisikletleri ve yol bisikletleri için ayrı iki tür kilitli pedal ve ayakkabı vardır. Amatörler için dağ bisikleti pedal ve ayakkabılarının yol bisikletinde de kullanması -ve tersi, ekonomik bir çözüm olabilir. Her iki tür pedal da hem yol hem mtb aynakoluna takılabilir. Ancak mtb ayakkabısı yol pedalına, yol ayakkabısı mtb pedalına uymaz.

ÖNERİLER

Kilitli ayakkabılar çoğunlukla yürüyüş için uygun değildirler. Amatörler ve hobi düzeyindeki kullanıcıların spd seçiminde dikkat etmesi gereken belki de en önemli nokta ayakkabının yürüyüşe de uygun olmasıdır. Bunun için ayakkabının altında yer alan kilit mekanizması içe gömülü olan bir model seçilmeidir. Ayrıca her ayakkabı gibi spd alırken de mutlaka deneyerek almak önemlidir.

Yağışlı havalarda kullanılmak için tasarlanmış ayakkabı kılıfları özellikle özellikle profesyonellerin antreman ve turlarını aksatmamak için çok işe yarar. Bu ürünler ayakkabıyı dışarıdan sararak hem yağmurdan hem de rüzgürdan korurlar. Rüzgar kesici özelliği üşüme hissini de azaltacağından soğuk havalarda da işe yararlar.

İlişkili Maddeler

Ayakkabı ile ilgili maddeler...

ABC...