Yol Bisikleti

yaris-bisikleti-bisiklopedi.jpg

YOL BİSİKLETİ

Yol bisikletleri, yarış bisikleti, racing gibi adlarla da anılırlar. Klasik yol bisikletilerinin yanı sıra cyclocross ve triathlon için tasarlanmış yarış bisiletlerini de bu kategoride saymak gerekir.

Genel Özellikler

Yol bisikletleri, asfalt ve düzgün yollarda kullanım için üstün nitelikli tasarımına sahiptirler. Gidonları değişik pozisyonlarda sürüş yapmaya olanak verir. Aerodinamik gidon tasarımında temel hedef rüzgar direncini en aza indirerek, hızı maximize edecek bir sürüş pozisyonu sağlamaktır. Tam bir performans makinesi olan yol yarış bisikletleriyle asfalt yollarda son derece hızlı ve uzun yollar kolayca katedilebilir. Dar lastiklerinin yol tutuşu ve sütrünme direnci düşüktür. Çok ince 28'' tekerlekleri yüksek (100-120 psi) hava basınç değerleriyle kullanılır. Islak zeminler bu bisikletler için tam bir tuzaktır. Dar seleleri, bacaklara sürtünmeden vücudu destekler. Yaysız, sert seleler güç kaybına izin vermez.

Kadro

Kadro seçiminde temel soru: karbon mu? alüminyum mu? Karbon kadro hafif ve titreşimi emici özellikleriyle öne çıkar. Alüminyum kadroların üstünlüğü ise daha düşük fiyatlı ve sert -esnemezlik oranı yüksek -olmasıdır. Bununla birlikte ilk yol bisikleti seçiminde çok karşılaşılan hata "karbon olsun da ne olursa olsun"dur. Düşük fiyatlı ama niteliksiz, kötü teknoloji ürünü bir karbon kadronun kullanıcısını hayal kırıklığına uğratması uzun sürmez. Hafiftir ama en ufak rüzgarda yalpalayabilir, kolay ivmelenmez, güç aktarma yeteneği zayıf olabilir. Dahası hiçbir teknolojik eksiği olmasa da ilk bisiklet seçiminde kadro açılarında ve ölçülerinde yapılacak bir hata işten bile değildir. Beden ölçülerine uygun bir kadro seçimi, özellikle yol bisikletlerinde performansı doğrudan doğruya belirleyen temel etmen olduğu unutulmamalıdır.

Fren

Fren sistemleri, özel bir tür v-fren olan yarış bisikleti freni, kumpas frendir. Yol bisikletleri kolay hızlanmak, çok yüksek hızlara ulaşmak için tasarlanmıştır. Fren ve lastik özellikleri nedeniyle durma ve yavaşlama mesafeleri farklıdır, özellikle trafikte ayrı bir risk yaratabilir. Bu nedenle yeni başlayanlar için yapılacak en önemli hazırlık fren mesafesi konusunda yeterince deneyim kazanmaktır.

Triathlon (Cyclocross) Bisikletler

Yol yarış bisikletinin genel özellikleri geçerlidir. Bu bisiklet karoları hızı ve performansı daha da artırmak için aerodinamik bir sürüş pozisyonu sunar. Sert esnemeyen kadro ve bisikletin üzerine iyice yatabilme konumu sunan kol dayanakları, aero/bar nedeniyle daha ağırdırlar.

Yol Yarış Bisikletinin Üstünlükleri

  1. Çok yüksek hızlara ulaşabilmeye uygundur.
  2. Çok hafiftirler. Dağ ve şehir bisikletlerinin yarı ağırlığındadırlar.

Yol Yarış Bisikletinin Eksiklikleri

  1. Yalnızca asfalt ve düzgün yüzeyli yolarda kullanılabilirler.
  2. Bagaj taşımak için elverişli değildir.

İlişkili Maddeler

Yol Bisikleti ile ilgili maddeler...

ABC...