Kontra Fren (Kontra Pedal)

kontra-fren01-bisiklopedi.jpg

KONTRA FREN (KONTRA PEDAL)

Arka tekerlek göbeği içindeki fren mekanizmasıdır. Pedalların geriye çevrilmesi ile çalışır. Şehir bisikletlerinde kullanılır.

Çocuk bisikletlerinde daha yaygın bir seçim nedenidir. Küçük de olsa çocukların bisiklet ile hızlanması işten değildir. İyice hızlanan bir bisikleti durdurmada el kasları yeterli olmayabilir. Özellikle 6 yaş öncesi çocukların el kasları fren elciğini güvenli ve rahat kullanabilecek kadar gelişmemiştir.

İlk kontra fren Willard M. Farrow tarafından 1898'de yapıldı.

En önümli üstünlüğü bakım istemeyen yapısıdır. Kötü hava koşullarında, yağmurda, çamurda bakım, onarım, temizlik gerektirmez. Bununla birlikte onarım gerektiğinde karmaşık yapısı nedeniyle uzman bir usta ister.

Eksik yanlarının başında etkin bir durma sağlamaması gelir. Yalnızca arka tekerlek için tasarlandığından her arka fren gibi bisikletti kaydırır, durdurmaz. Bu nedenle kontra frenli bisikletlerde ön tekerlek için bir başka fren daha bulunur.

Bir başka eksik yanı kontra fren zincire bağımlıdır. Zincir atması ya da kırılması durumunda hiçbir şekilde çalışmaz. Bu nedenle de ön tekerlekte ikinci bir frene gerek olur.

İlişkili Maddeler

Kontra Fren (Kontra Pedal) ile ilgili maddeler...

ABC...