Çocuk Bisikleti

cocuk-bisikleti04-bisiklopedi.jpg

ÇOCUK BİSİKLETİ

Bisiklet sürmeyi öğrenmek çocuk için önemli gelişim aşamalarından biridir. Bisiklet çocuklar için bir oyuncak olduğu kadar da ulaşım aracıdır. Bu yüzden çocuklar da trafik kurallarını ve güvenli sürüş kurallarını öğrenmelidir.

Bisiklete başlamak için uygun yaşın beş, altı yaş olduğu söylenebilir. Bununla birlikte denge bisikleti olarak da adlandırılan araçlarla iki yaşında bir çocuğun bisiklete başlaması da mümkündür.

Bisiklet Seçimi

Çocuğun yaşına göre jant boyu ve bisiklet seçmek doğru bir yöntem değildir. Doğru boyda bisiklet durduğunda, çocuğumuz seleden indiğinde her iki ayağı da yere tam basabilmelidir. Bunu da belirleyen tekerlek çapı değil ama kadro boyu ve yapısıdır. Çoğunlukla birkaç yıl binmesi için alınan büyük bisikletler çocuklar için sürüş güçlükleri yaratır.

Kadro boyu seçiminde ilk özellik durduğunda ayakların yere rahat basması ve selede otururken gidonu yönlendirmede zorluk yaşamamasıdır.

Çocuk bisikletlerinin frenlerinin çocuk tarafından kullanılabilecek yumuşaklıkta olmasıdır. Bulunabilirse göbekten frenli bir model seçmek belki de en iyisidir. Çünkü küçük çocuklar için hızlanmak işten bile değildir. Özellikle eğimli bir yönde bisiklet kolayca hızlanır. Bununla birlikte frenler yeterince yumuşak değilse, çocuğun henüz güçlenmemiş el kasları bisikletin hızını kesmek ve durdurmak için yetersiz kalır.

Çocuk bisikletinin olabildiğince hafif olması kullanımı kolaylaştırır. Ne kadar az aksesuar varsa o kadar hafif ve kullanışlı olur. Özellikle amortisör, sele ve ağır çelik kadrolu bisikletler çocuklar için tam anlamıyla bir yüktür.

Daha büyük yaşta çocuklar için bisiklet özellikleri giderek artırılabilir. Yine en önemli ölçüt el kaslarının gelişimidir. Yedi, sekiz yaşlar artık uygun vites sistemlerini ve frenleri kullanmaya başlayacağı dönemdir. Seçimde dikkat edilmesi gereken özellik yine yumuşak frenler ve rotasyon (dönme) hareketiyle çalışan vites kollarıdır.

Bisiklete Yeni Başlayan Çocuklar İçin Öneriler

  1. Çocuklar da bisiklete her bindiklerinde mutlaka kask takmalıdırlar.
  2. Onbir yaşından önce kesinlikle bisiklet yolları dışında motorlu araç trafiğine açık yollar kullanılmamalıdır. En tehlikeli bisiklet kazaları motorlu taşıtlarla çarpışmalardır.
  3. Onbir yaşından küçükler ve yeni başlayanlar mutlaka bir yetişkin gözetiminde bisiklete binmelidir.
  4. Onbir yaşından itibaren deneyimli bir yetişkin eşliğinde güvenli sürüş kuralları ve 'trafik kuralları'na uyarak trafikte bisiklet kullanımı öğrenilmelidir.
  5. Çocuklar için bisiklet yolu olmadığı yerlerde yaya yollarını kullanmaları güvenlidir. Kalabalık yaya yollarında insanları rahatsız etmemek için yürüyerek ilerlemek daha iyi olabilir. Yetişkinlerin bisiklet ile yaya yollarının kullanımı doğru olmaz.
  6. Çocuklar için uygun bisiklet seçilmelidir. En sık düşülen yanlış büyünce de binebileceği bir bisiklet almaktır. Bisiklet alırken en iyisi çocuğun denemesi olacaktır. Her iki ayağı yere bastığında bisiklet bacaklarının arasında rahatsız etmeksizin durabilmelidir. Seleye oturduğunda ise elleri gidona kolayca yetişmeli, gidonu döndürdüğünde seleden kaymamalı, pedalları da rahatlıkla çevirebiliyor olmalıdır.
  7. Bisiklete binmeden önce gidon, elcik, fren, vites ve boy (sele yükseklik) ayarları çocuğa uygun yapılmalıdır.

İlişkili Maddeler

Çocuk Bisikleti ile ilgili maddeler...

ABC...