Çocuk Bisikleti

cocuk-bisikleti04-bisiklopedi.jpg

ÇOCUK BİSİKLETİ

Bisiklet sürmeyi öğrenmek çocuk için önemli gelişim aşamalarından biridir. Bisiklet bir ulaşım aracıdır, çocuk ve ebeveynleri bir oyuncak olarak görse de. Bu yüzden çocuklar da güvenli sürüş kurallarını öğrenmelidir ilkin. Ayrıca Bisiklopedi'nin 'Bisiklete ilk adım' maddesi de yararlı olur.

Bisiklet Seçimi

Bisiklet satıcılarının yönlendirmelerinin tam tersine yaşa göre jant boyu seçmek işe yarar bir yol değildir. Öncelikle belirtilmesi gereken bisiklete başlamak için uygun yaşın beş altı yaş olduğudur. Bununla birlikte denge bisikleti olarak da adlandırılan araçlarla iki yaşında bir çocuğun bisiklete başlaması da mümkündür.

Beş, altı yaşlarında bir çocuk için seçilecek bisikletin ilk özelliği freninin çocuk tarafından kullanılabilecek yumuşaklıkta olmasıdır. Bulunabilirse göbekten vitesli bir model seçilmek belki de en iyisidir. Çünkü bu çocuklar için hızlanmak işten bile değildir. Özellikle eğimli bir yönde bisiklet kolayca hızlanır. Frenler yeterince yumuşak değilse çocuğun henüz güçlenmemiş el kasları bisikletin hızını kesmeye ve durdurmaya yeterli olmayabilir.

İkinci özellik bisiklet durduğunda, seleden indiğinde her iki ayağı da yere tam basabilmelidir. Bunu da belirleyen tekerlek çapı değil ama kadro yapısıdır. Çoğunlukla birkaç yıl binmesi için alınan büyük bisikletler çocuklar için durma noktasında güçlükler yaratır.

Çocuk bisikletinin olabildiğince hafif olması kullanımı kolaylaştırır. Ne kadar az aksesuar varsa o kadar hafif ve kullanışlı olur. Özellikle amortisör, sele ve ağır çelik kadrolu bisikletler çocuklar için tam anlamıyla bir yüktür.

Daha büyük yaşta çocuklar için bisiklet özellikleri giderek artırılabilir. Yine en önemli ölçüt el kaslarının gelişimidir. Yedi, sekiz yaşlar artık uygun vites sistemlerini ve frenleri kullanmaya başlayacağı dönemdir. Seçimde dikkat edilmesi gereken özellik yine yumuşak frenler ve rotasyon (dönme) hareketiyle çalışan vites kollarıdır. Kadro boyu seçiminde ilk özellik durduğunda ayakların yere rahat basması ve selede otururken gidonu yönlendirmede zorluk yaşamamasıdır.

Bisiklete Yeni Başlayan Çocuklar İçin Öneriler

  1. Çocuklar da bisiklete her bindiklerinde mutlaka kask takmalıdırlar. Kask seçimi ve doğru kullanımı için bisiklopediden 'Kask' maddesine bakılabilir.
  2. Onbir yaşından önce kesinlikle bisiklet yolları dışında motorlu araç trafiğine açık yollar kullanılmamalıdır. En tehlikeli bisiklet kazaları motorlu taşıtlarla çarpışmalardır.
  3. Onbir yaşından küçükler ve yeni başlayanlar mutlaka bir yetişkin gözetiminde bisiklete binmelidir.
  4. Onbir yaşından itibaren deneyimli bir yetişkin eşliğinde 'güvenli sürüş' (Güvenli sürüş kuralları) ve 'trafik kuralları'na uyarak trafikte bisiklet kullanımı öğrenilmelidir.
  5. Çocuklar için bisiklet yolu olmadığı yerlerde yaya yollarını kullanmaları güvenli olacaktır. Kalabalık yaya yollarında insanları rahatsız etmemek için yürüyerek ilerlemek daha iyi olabilir. Yetişkinlerin bisiklet ile yaya yollarının kullanımı doğru değildir.
  6. Çocuklar için uygun bisiklet seçilmelidir. En sık düşülen yanlış büyünce de binebileceği bir bisiklet almaktır. Bisiklet alırken en iyisi çocuğun denemesi olacaktır. Her iki ayağı yere bastığında bisiklet bacaklarının arasında rahatsız etmeksizin durabilmelidir. Seleye oturduğunda ise elleri gidona kolayca yetişmeli, gidonu döndürdüğünde seleden kaymamalı, pedalları da rahatlıkla çevirebiliyor olmalıdır.
  7. Bisiklete binmeden önce gidon, elcik, fren, vites ve boy (sele yükseklik) ayarları çocuğa uygun yapılmalıdır.

İlişkili Maddeler

Çocuk Bisikleti ile ilgili maddeler...

comments powered by Disqus