Lastik Patlaması

lastik-patlamas-ivi-bisiklopedi.jpg

LASTİK PATLAMASI

Lastik patlaması belkide bisikletçilerin en sık karşılaştığı sorundur. Birçoklarının da en büyük kabusu. Lastik patlaması konusunda her bisiklet sürücüsünün yapabileceği en iyi iş patlak tamirini öğrenmek ve bir yama seti edinmetir.

Patlak Nedenleri

  1. Lastik patlamasının en yaygın nedeni diken, cam, çivi, tel vb çisimlerin dış lasitği delmesidir. Bunun için patlak önleyici sistemler kullanılabilir. Patlamayan lastikler, tubeless lastikler ve patlak önleyici şeritler çözüm olabilir. Patlak önleyici sıvılar da patlaklara karşı geliştirilmiş bir başka seçenek olabilir.
  2. Başka bir patlak nedeni v-fren kullanılan bisikletlerde jantın ısınarak patlağa neden olmasıdır. Sorunun kesin çözümü kaliteli bir janttır.
  3. İç lastik sibopunun kopması da patlağa neden olabilir. Fren sırasında dış lasitiğin iç lastiğe yapışarak jant üzerinde hareket etmesi buna neden olabilir. Önlem olarak lastik hava basınçlarının yeterli olması ve iç lastik ile dış lastik arasında pudra kullanılması önerilebilir.
  4. Jant gömleği ya da bantı olarak adlandırılan akord tellerinin başlarını kapatan sistemin hataları da lastik patlamasına neden olacaktır. Hatalı ya da yıpranmış jant gömleği yenisi ile değiştirilmelidir.
  5. Yılan ısırığı (snakebite) iç lastiğin (şambrelin) jant ile dış lastik arasına sıkışarak patlamasına verilen addır. Lastikleri çok düşük basınçla kullanmak yılan ısırığına neden olabilir.
  6. Raf ömrü geçmiş ya da niteliksiz bir iç lastik hiçbir dış etken olmaksızın da patlayabilir —özellikle kalıp izlerinden.

İlişkili Maddeler

Lastik Patlaması ile ilgili maddeler...

ABC...