V-Fren

v-fren-11-bisiklopedi.jpg

V-FREN

V-fren, fren türleri içinde en yaygın kullanılanıdır. Bunun nedeni basit, hafif, ucuz ve az bakım gerektirmesidir.

Çalışma ilkesi basittir. Fren koluna uygulanan kuvvet, fren teli ile fren bacaklarına iletilir. Kaldıraç ilkesi ile çalışan fren bacakları kollardaki kuvveti yaklaşık 7-8 kat artırarak pabuçlara uygular.

Basit yapısı nedeniyle farklı nitelikte v-frenler bulunur. Niteliksiz gereç ve işçilik ile üretilen ucuz ürünlerden kaçınmak yaşamsal önemdedir. Fren kolları ve bacaklarındaki esneme fren başarımını düşürür, hatta bisikleti durduramayıp kazaya neden olabilirler.

V-Frenin Artıları - Eksileri

En büyük üstünlüğü basitliğidir. Bakımı, onarımı, ayarları çok kolaydır, uzmanlık gerektirmez. Sürücü kendi işini kendi görür. Disk frenle karşılaştırıldığında çok ekonomiktir, ucuzdur.

Eksileri kötü hava ve yol koşullarından olumsuz etkilenir. Uzun inişlerde ellerde yorgunluğa neden olabilir.

V-Fren Çeşitleri

İki tür v-fren vardır: mekanik ve hidrolik v-fren. Mekanik v-frende kuvvet aktarımını fren teli yapar. Hidrolik frende kuvvet hortum içindeki fren yağı ile yapılır.

Hidrolik v-frenler özellikle tur bisikletlerinde tercih edilirler. Bunun nedeni daha güçlü ve etkili bir sistem olmasıdır. Başlangıçta yapılacak bir ayar dışında beş yılda bir yağının değşitirilmesi dışında bakım istemez. Özellikle uzun rampalarda mekanik frene göre daha küçük bir kuvvetle rahat ve günli bir iniş sağlar.

İlişkili Maddeler

V-Fren ile ilgili maddeler...

ABC...