Jant

jant03-bisiklopedi.jpg

JANT

Jant bisiklet tekerleğinin ana bölümünü oluşturur. Jant çemberi, jant telleri ile jant göbeğine bağlanır.

JANT SETİ

Jant seti, bisiklet bileşenlerinin en önemlilerinden biridir. Bisikletin performansını doğrudan belirler. Özellikle yol-yarış bisikletlerinde akıcı bir jant seti kendini hemen gösterir. Başarılı bir lastik seçimi ile birleşince akıcılık sürtünme ile oluşacak kayıpları en aza indirir, sürücünün gücünün tamamının bisiklete ve yola aktarılmasını sağlayabilir. Zaman zaman deneyimli kullanıcıların iyi bir kadro nedeniyle aldıkları yeni biskeltlerinin jant setlerini henüz hiç kullanmadan sattıkları, yerine seçtikleri yeni bir jant setini tercih ettikleri görülür.

TEMEL ÖZELLİKLER

Jantların delik sayısı göbek delik sayısına uyumlu olmalıdır. 24, 28, 32, 36 delik jantlar bulunabilir örneğin.

Jant çemberlerinin en önemli özelleklerinden biri de fren sistemine uyumudur. Disk fren için üretilmiş bir jant çemberi v-fren ile yada yarış bisikletlerinin kumpas frenleri ile kullanılamaz. Seçilen jantın maşa ve fren sistemine uyumlu olması gerekiyor.

Kullanım kılavuzlarında, özelliklerinde verilen önemli bilgilerden biri de taşıyabileceği maximum ağırlıktır. Özellikle şehir, tur ve yarış bisikletlerinin jant seçiminde bu ölçünün üzerine çıkılmaması önemlidir.

Jantın sahip olduğu sibop türü de belirleyici bir özelliktir. İnce siboplu ya da araba siboplu jant, uygun iç lastikleri ile kullanılabilir.

Jant ile kullanılabilecek lastik boyutları da kullanım kılavuzunda, özelliklerinde belirtilmiştir. Özellikle lastik genişliğinin janta uygun ölçülerde olmasına dikkat edilmelidir. Belirtilmemiş ise jant genişliğinin 1,4 ile çarpımı lastik genişliğinin alt sınırını; 2,2 ile çarpımı ise üst sınırını vercektir.

JANT ÖLÇÜSÜ

1. Yol Bisikleti Jant Ölçüsü

Standart bir yol bisikleti 700c tekerlekli olarak gelir. Bu, ETRTO ölçeğinde 622 mm'dir. Ayrıca bir de jantın iç genişliğini bildiren bir sayı yer alır, "622 x ..." şeklinde. Bu da jantın içi genişliğini gösterir. Genellikle 13 - 25 mm arasında bir sayıdır.

2. Dağ Bisikleti Jant Ölçüsü

Dağ bisikletlerinde kullanılan 26 inç, 27,5 inç ve 29 inç tekerlekler ETRTO ölçeğinde sırasıyla 559, 584 ve 622 mm'ye karşılık geliyor.

Dağ bisikletlerinde kullanılan 29 inch jant ölçüsü aslında jantın değil ama tekerleğin lastikle birlikte ölçüsünü verir. Yol bisikletleri için üretilen 700c lastikler görüldüğü gibi 29 inch çaplı mtb'lerde de kullanılabilir.

Daha fazla ayrıntı için: https://www.sheldonbrown.com/rim-sizing.html

Çocuk bisikletleri yaygın olarak jant ölçülerine göre sınıflandırılır. Çocuk bisikleti seciminde karşılaşınlan genel soru 'Hangi yaşa kaç jant?' Burada aslında yaşa bağlı bir sınıflama yapmak pek doğru olmaz. Çocuk beden ölçüsüne, boyuna ve bacak iç boyuna uygun kadro yapısındaki bisikleti seçmek gerekir.

JANT YANAK KALINLIĞI

V-fren kullanılıyorsa, jantlardaki aşınma sınırlarını göz ardı etmenin sonuçları, kelimenin tam anlamıyla ölümcül olabilir. Birçok jant üreticisi aşınma düzeyinin takip edilebilmesi için fren yüzeyini çevresi boyunca uzanan bir oluk ile işaretler. Bu işaret kaybolduğunda jant değiştirilmelidir.

Bir başka yöntem jant yanağının kumpas ile ölçülmesidir. Bunun için özel üretilmiş kumpaslar kullanılır. Yanak kalınlığı 1 mm'nin altına düştüğünde jant değiştirilmelidir.

İlişkili Maddeler

Jant ile ilgili maddeler...

ABC...