Patlak Tamiri

patlak-tamiri-11-bisiklopedi.jpg

PATLAK TAMİRİ

Patlak tamiri herkesin kolayca öğrenebileceği, yapabileceği bir iştir. Dahası her bisiklet gezgini patlak tamirini bilmeli, bir patlak tamir kiti bulundurmalıdır. Yolda nerede patlak sorunu yaşanacağı bilinemez. Zaman zaman patlamayan lastiklerin ve patlak önleyici düzeneklerin (patlak önleyici sıvı ve patlak önleyici şerit) de işe yaramadığı oluyor.

Patlak Tamiri Aşamaları

  1. Bisiklet güvenli bir yere alınır.
  2. Tekerleği sökebilmek için V-fren için ilkin fren teli boşa alınır. Sonra Bisiklet ters çevrilir. (bagaj ve çantaları yüklü bisikletler yan yatık olarak da tekerlek sökülebilir)
  3. Patlak tekerlek maşadan/kadrodan çıkarılır. Levyeler yardımıyla dış lastiğin bir yanağı janttan ayrılır.
  4. İç lastik sibobundan başlanarak çıkarılır. Hava çıkışının hissetilmesi ve patlak değilin kolayca bulunması için lastik iyice şişirilir. Patlak delik bulunup zımpara ile temizlenir.
  5. Yapıştırıcı sıvı yama büyüklüğü kadar sürülür birkaç dakika sıvı yüzeyinin matlaşması beklenir. Yama yüzeye bir kerede yerleştirilip, iyice bastırılarak sabitlenir.
  6. Dış lastikte patlağa neden olan cisim bulunur, çıkarılır. Bulunamadıysa lastik üzerinde kalmadığından emin olunur. Yabancı cisim lastik üzerinde kalırsa yeniden patlak oluşturur.
  7. İç lastik siboptan başllanarak yerleştirilir. Dış lastiğin janta iyice oturduğundan ve iç lastiği sıkıştırmadığından emin olunur.
  8. Lastik havası tamamlanarak tekerlek yerine takılır. Bisiklet çevirilir ve fren teli yerleştirilir. Disk frenli bisikletlerde rotorun sürtmesini önlemek için, tekerlek sabitlenmeden fren vidaları gevşetilip frene basılı konumda yeniden sıkılır ve tekerlek sabitlenir.
    (Disk frende tekerlek çıkırıldıktan sonra, rotor balatalardan ayrıldıktan sonra frene basılmamalıdır. Yanlışlıkla frene basılacak olursa balatalar birbirine yapışıp kilitlenebilir. Balataları ayırmak için keçelere zarar vermeyecek, metal olmayan bir malzeme kullanılmalıdır.)

İlişkili Maddeler

Patlak Tamiri ile ilgili maddeler...

ABC...