Sele

sele-03-bisiklopedi.jpg

SELE

Bisikletin sürüş konforunu belirleyen temel donanım seledir. Çünkü beden ağırlığımızın neredeyse tamamını sele taşır, bisiklete aktarır.

Bununla birlikte üreticiler genellikle seleye yatırım yapmazlar. Niteliksiz, çok kötü ve konforsuz selelerle bisiklet pazarını doldururlar. Bu nedenle yeni bisikletin ilk değiştirilen parçası sele olur.

Sele kişiseldir. En iyi sele herkesin kendi rahat ettiği seledir. Yine de sele alırken dikkat edilecek bazı temel ilkeler belirlenebilir.

Sele seçiminde dikkat edilecek ölçütler:

1. Sertlik:

Sele seçiminde temel ilke sertliktir. Sanıldığının tersine sele ancak yeterince sert olursa gerekli desteği ve konforu sunar.

2. Boyut/Genişlik:

Sürücünün ağırlığı seleye kalça kemiklerinden, selenin en geniş naktalarından aktarılır. Bu nedenle kullanılan sele kalça kemiklerine uygun genişlikte seçlir. Sele genişliğinin ölçüsü ise kalça kemiğimizin oturduğumuz yere ilk temas eden noktalarının arasıdır.

3. Sele ayarı:

Rahat, keyifli bir sürüş için konforlu bir sele seçmek de tek başına yeterli olmayabilir. Sele ayarları doğru yapıldığında ancak sürüş konforu geliştirilebilir. Başlıca sele ayarları yükseklik, açı ve öne-arkaya konumdur.

Genel olarak bu ihtiyaçları karşılayan en ünlü marka Brooks selelerdir. Deriden üretilen bu seleler zamanla poponun şeklini alır, kişiselleşir. Bununla birlikte Brooks sele için de olumsuz deneyimlerle karşılaşılabilir. Özellikle kadın sürücülerin konfor ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik üretim yapan başarılı bir marka da "Terry"dir. Terry'de kadınlara yönelik ve farklı sürüşler biçimleri için seleler bulunabilir.

İlişkili Maddeler

Sele ile ilgili maddeler...

ABC...