Boy Ayarı

boy-ayari01-bisiklopedi.jpeg

BOY AYARI

Bisiklet Kadro Boyu

Bisiklet boy ayarı için öncelikle bisikletin doğru seçilmiş olması, doğru kadro boyu seçilmesi gerekir. Eğer sırtta, boyun, omuzlar ve dizlerde ağrı varsa, hatta sele rahatsız ediyorsa büyük bir olasılıkla bisikletin kadrosu sürücüye uygun değlidir. Dahası doğru boyda seçilmemiş bir bisiklette düşme ve kaza yapma riski de artar. Doğru kadro boyunun en basit göstergesi, sürücü bisikletin üzerinde her iki ayağı ile yere bastığı durumda, bisiklet kadro üst-borusunun apış arasından rahatsız etmeyecek kadar aşağıda olmasıdır.

Sele Yüksekliği

Bisiklet sele yüksekliği ayarı boy ayarının ikinci aşamasıdır. Sürücünün seleye oturma pozisyonunda pedal aşağıdayken diz eklemi tam açılabilmeli ve rahat olmalıdır. Ayak pedala tarak ekleminden basmalıdır. Bireysel farklılıklara bağlı olarak en doğru boy, kullanım sırasında sürücü tarafından bulunacaktır. Doğru sele yüksekliği, kasların en iyi şekilde çalışmasını, pedallara üst düzeyde kuvvet aktarılmasını sağlar.

Bisiklet kadro boyu çok küçükse sele yükseklik ayarı yapılamayabilir. Sele borusu yetersiz gelebilir. Sele borusu üzerinde bir limit işareti bulunur. Bu limitin ötesinde sele borusunu yükseltmek sürücüyü tehlikeye atar.

İlişkili Maddeler

Boy Ayarı ile ilgili maddeler...

ABC...