Gidon Türleri

gidon-turleri01-bisiklopedi.jpg

GİDON TÜRLERİ

Gidon (bar) bisiklet turlarında konforu belirleyen en önemli ekipmandır. Turlarda ellerin, kolların rahat etmesi, sırt ağrıları yaşanmaması için doğru bir gidon seçmek önemlidir.

Hangi Gidan Nerede Kullanılır?

Yol yarış bisikletçileri ile performans sürüşü yapan dağ bisikletçilerinin kullanacakları gidon türü bellidir. Hobi düzeyindeki kullanıcılar ve amatörler için ise genel olarak şehir ve tur bisikletlerinin gidonları önerilebilir. Bunlar, dağ bisikletlerinin düz gidonlarına göre biraz daha açılı dik oturuş pozisyonuna uygun ve bileğin rahat duruşunu koruyacak özelliktedirler.

Başka bir çok donanımda olduğu gibi gidonda da en başarılı seçimi sürücülerin kendi hedefleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yaşadıkları deneyimler belirler.

BAŞLICA GİDON TÜRLERİ

Yol Yarış Gidonu (Drop Bar)

Gövdeden, orta bölümden gelen her bir uç önce öne ve aşağı, sonra geri sürücüye doğru kıvrılır. Yol bisikletlerinde ve pist bisikletlerinde bu tipik gidonlar kullanılır.

Düz Gidon (Flat Bar)

Dağ bisikletlerinin tipik gidonlarıdır. Son zamanlarda farklı tasarımlarda üretilen hibrit bisikletlerde kullanılıyor.

Klasik düz gidon neredeyse tamamen düz bir tüptür ya da sürücüye doğru çok küçük bir açı yapar. Özellikle hibrit bisikletlerde bu açılı tarasınlar daha çok tercih edilir.

Kelebek Gidon

Tur bisikletlerinde çok yaygın kullanılan bir gidon türü de kelebek gidondur. Bisiklet üzerinde geçirilen süreler uzadıkça ellerdeki yük ve yıpranma artmaktadır. Kelebek gidonlar sürücüye bir çok tutuş posizyonu sunarak yorgunluk ve yıpranmayı en aza indirirler. Bunula birlikte bazı tur bisikletlerinde (örneğin surley long haul trucker) yol yarış bisikleti gidonları kullanıldığı görülür. Buradaki tercih nedeni bir yandan rüzgar direncini en aza indirirken öte yandan istenildiğinde yüksek hızlara ulaşabilecek sürüş pozisyonunu olmalıdır.

Dağ bisikletlerinde durum tam tersine işler, vücut ağırlığının önemli bir bölümü gidondadır. Bu düz gidonlar sürücülerin dege ve manevra yeteneklerini en üst noktaya çıkarırlar.

Kimi amatör kullanıcılar dağ bisikletlerinin gidonlarına taktıkları barentlerle sürüş konforlarını artırırlar. Barentler bir yandan arazi geçişleri yaparken öte yandan uzun süreli sürüşler hedefleyen sürücüler için oldukça etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkar.

Aero-bar

Aero-bar adı verilen gidonlar triatlon bisikletleri için performansı ve sürüş konforunu artırmak amacıyla özel tasarlanmıştır. Beden ağırlığının büyük bölümünü gidona aktarılırken, yarış bisikletlerine göre biraz daha dik bir sürüş posizyonu oluşturulur. Aero-barlar tur ve dağ bisikletlerinde de zaman zaman sürüş konforunu artırmak için kullunılırlar. Sürücünün kollarını gidona dayayabilecekleri özel aparatları ile kollardaki yorgunluğu en aza indirirler.

İlişkili Maddeler

Gidon Türleri ile ilgili maddeler...

ABC...