Kilit

kilit05-bisiklopedi.jpeg

KİLİT

Hırsıza kilit dayanmaz. Açılamayacak, kırılamayacak, kesilemeyecek bir kilit yoktur. Bu yüzden en basit kilit, asma kilit en güvenilir kilittir de aynı zamanda.

Kalın bir zincir ile birlikte kullanılan asma kilitten daha güvenli bir başka sistem daha yok. Ancak zincirler ağır oldukları için bisikletle birlikte taşımak için uygun değildir. Bisiklette taşımak için zincire en yakın sağlamlıkta malzeme çelik örgü halatlardır. Çoğunlukla motorbisikletler için üretilen bu kilit malzemelerinin biraz daha ince ve kısaları bisiklet için de kullanılabilir.

Kısa bir süre için de olsa açık alana, dış mekana kilitlenecek bisikletler gözden ırak kenar köşe yerlere değil olabildiğince göz gönüne, insanların yoğun olduğu yerlere bırakılmalıdırlar. Neredeyse uzman bir meslek olan bisiklet hırsızlığı için en kolay hedef gözden uzak olan hedeflerdir.

Kısa süreli ve gözönünde olan bisikletler için pratik bir çözüm de bisiklet zincirinin kadro demirine kilitlenmesi olabilir. Bunun için uzun demirli bir asma kilit bisiklet zincirinden maşa-kadro demirine sabitlenir. Böylece artık bisikleti çalmaya kalkacak kişinin hızla uzaklaşması olanaksızdır.

Bisikletin yalnızca ön tekerleğinden kilitlenmesi yeterince güvenli değildir. Bir bisiklet hırsızı için ön tekerlek mandalını sökerek bisikleti alıp gitmek işten bile değildir. En güvenli kilit yeri bisikletin kadrosudur. Evrik olarak değerli bir ön tekerleği ya da seleyi yitirmek de üzücü olabilir. Bu nedenle belki de birden fazla kilit kullanmak iyi olabilir.

Çalınma tehdidine karşı en güzenli çözüm ev içi, balkon ya da garaj olabilir. Bir başka seçenekte güvenlikçisi olan bir otoparktır. Balkona, garaja ya da otoparka bırakılan bisikleti de kilitlemek en iyisidir.

Herşeye karşın bir çalınma durumuna karşı, bisikletin size ait olduğunu gösterir belge (fatura) fotokopisi pvc kaplanarak sele borusu içine yerleştirilebilir. Böylece polise başvurulduğunda bisikletin tespiti kolaylaşır.

Olası bir hırsızlık durumunda bisikletinizi kurtarmak için size ait olduğunu gösterir belgenin, faturanın fotokopisini pvc kaplayarak sele borusu içine yerleştirilebilirsiniz. Böylece polise başvurulduğunda bisikletin tespiti kolaylaşır.

KİLİT YOKSA

Bisiklet kiliti olmadan bisikletten uzaklaşmak gerektiğinde ne yapılabilir?

  • Quick realaseler açılabilir.
  • Zincir attırılabilir.
  • Büyük viteste, rampa yönünde parkedilir.
  • Kask kilit olarak kullanılabilir —aynakol, zincir, gidon üzerinde.
  • Bunlarla birlikte en önemli şey bisikletin gözetilmesidir.
ABC...