Vites

vites-sram01-bisiklopedi.jpg

VİTES

Vites, bisikletin ilerlemesini sağlayan, aynakol ve kaset dişlisini birbirine zincir ile farklı bileşimlerde bağlayarak güç aktarımını yöneten ünitedir. Aynakol (krank, ön dişli), ruble (kaset, arka dişli), arka attırıcı ve ön attırıcı ve arka ve ön vites kolu (değiştirici) vites sistemini oluşturur.

Vites grubu bisikletin en popüler bileşenidir. Bisikletle ilgili ilk soru 'kaç vites'tir. Yeni başlayanlar ve ilk bisiklet alanların ilgileri de bu yöndedir. Dahası üreticiler de satış stratejilerini vites sayısına odaklar. Böylece vites kullanıcının yaşayacağı en büyük düş kırıklıklarının da birinci suçlusu olur. Yalnızca vites sayısına aldanarak alınan niteliksiz bisikletleri çok kısa sürede bir kenara atmak zorunda kalanların sayısı hiç de az değildir.

Vitesin Önemi

O halde vites ne işe yarar, ne kadar önemlidir? Vitesli bisiklet, vitessiz bisikletten daha iyidir. Ama kaç vites?

Birincisi, daha iyi bir vites grubu bisikleti daha iyi, hızlı gitmesini sağlamaz. Bisikletin performansını belirleyen temel etmen sürücünün gücü ve tekniğidir. Sonra kadro ve tekerlek seti gelir. Bunlardan sonra üçüncü sırada vites grubu sayılabilir, ancak.

Özellikleri

İyi, pahalı bir vites grubunun üstünlükleri nedir?

  1. Hafiftir, nitelikli bir malzemeden üretilmiştir.
  2. Vites geçişleri seridir.
  3. Vites ayarları kolay kolay bozulmaz

Bütün bu özellikler yarış koşmayı hedefleyen bir profesyonel için çok anlamlı olabilir ve değerlendirilmelidir. Ama bir hobi kullanıcısı için özellikle de sınırlı bir bütçe ile hareket etmek zorunda olanlar için o kadar da anlamlı değildir. Yukarıda belirtildiği gibi öncelikler kadro ve tekerlek setinde olmalıdır.

Aynakol / Ruble

Özellikle başlangıç düzeyinde vites grubu seçilirken dikkat edilecek en önemli nokta aynakol ve ruble ölçüleridir. Tırmanışlarda zorlanmamak için yol bisikletlerinde 34, dağ bisikletlerinde ise 22 tırnak bir aynakol dişlisi iyi iş görür. Rublenin büyük dişlisi de yol bisikletleri için 27 tırnak, dağ bisikletlerinde ise 34-36 tırnak olarak önerilebilir.

Bisiklet Vites Kullanımı

Bisiklet vites kullanımı için temel ilke ön ve arka dişlilerin birbirine paralel hareket etmesidir. Aynakolun en küçük dişlisi, en içteki ön dişli rublenin içe yakın büyük dişlileri ile kullanılmalı. Aynakolun en büyük dişlisi, en dıştaki rublenin dışa yakın, küçük dişlileriyle kullanılmalıdır. Daha fazla bilgi için Bisiklopedi'nin Vites Kullanımı maddesine bakılabilir.

Vitessiz Bisiklet

Vitessiz bisiklet olarak anılan bisikletler, Fixie ya da single speed bisikletlerdir. Her ikisi de tek kaset dişlisine sahiptir. Fixie bisikletin pedalı geri dönmez, arka tekerlekle birlikte hareket eder. Böylece fren olarak da pedallar kullanılır. Single speed ise pedal arka tekerleğin hareketinden bağımsızdır. Daha doğrusu yalnızca ilerleme, hızlandırma yönünde tekerleği haraket ettirir. Bunundışında geriye serbest hareket eder ya da pedallar durduğu halde arka tekerlek dönebilir, bisiklet hakaketine devam edebilir.

İlişkili Maddeler

Vites ile ilgili maddeler...

comments powered by Disqus