Vites

vites-sram01-bisiklopedi.jpg

VİTES

Vites, bisikletin ilerlemesini sağlayan, aynakol ve kaset dişlisini birbirine zincir ile farklı bileşimlerde bağlayarak güç aktarımını yöneten ünitedir.

Aynakol (krank, ön dişli), ruble (kaset, arka dişli), arka attırıcı ve ön attırıcı ve arka ve ön vites kolu (değiştirici) vites sistemini oluşturur.

Vitesin Önemi

İyi bir vites grupu bisikleti daha iyi yapmaz, hızlı gitmesini sağlamaz. Bisiklette başarıyı belirleyen temel etmen sürücünün gücü ve tekniğidir. Sonra kadro, tekerlek, jant/göbek seti ve vites grubu gelir.

İyi, pahalı bir vites grubunun üstünlükleri şunlardır:

  1. Hafiftir, nitelikli bir malzemeden üretilmiştir.
  2. Vites geçişleri seridir.
  3. Vites ayarları kolay kolay bozulmaz

Bütün bu özellikler yarış koşmayı hedefleyen bir profesyonel için çok anlamlı olabilir ve değerlendirilmelidir. Ama bir hobi kullanıcısı için özellikle de sınırlı bir bütçe ile hareket etmek zorunda olanlar için o kadar da gerekli değildir. Yukarıda belirtildiği gibi öncelik kadro, tekerlek, jant ve göbek setinde olmalıdır.

Aynakol / Ruble

Başlangıç düzeyinde bir vites grubu seçilirken dikkat edilecek en önemli nokta aynakol ve ruble ölçüleridir. Tırmanışlarda zorlanmamak için yol bisikletlerinde 34, dağ bisikletlerinde ise 22 tırnak bir aynakol dişlisi iyi iş görür. Rublenin büyük dişlisi de yol bisikletleri için 27 tırnak, dağ bisikletlerinde ise 34-36 tırnak olabilir.

Vites Kullanımı

Bisiklet vites kullanımı için temel ilke ön ve arka dişlilerin birbirine paralel hareket etmesidir. Aynakolun en küçük dişlisi, en içteki ön dişli rublenin içe yakın büyük dişlileri ile kullanılmalı. Aynakolun en büyük dişlisi, en dıştaki rublenin dışa yakın, küçük dişlileriyle kullanılmalıdır. Daha fazla bilgi için Bisiklopedi'nin Vites Kullanımı maddesine bakılabilir.

Vitessiz Bisiklet

Fixie ya da single speed vitessiz bisikletlerin ilk akla gelenliridir. Her ikisi de tek kaset dişlisine sahiptir.

Fixie bisikletin pedalı arka tekerlekten bağımsız olarak geri dönmez. İleriye de geriye de arka tekerlekle birlikte hareket eder. Böylece pedallar fren olarak da kullanılır.

Single speed ise pedal arka tekerleğin hareketinden bağımsızdır. Yalnızca ilerleme, hızlandırma yönünde tekerleği haraket ettirir. Geriye serbest hareket edebilir ya da pedallar durduğu halde arka tekerlek dönerek bisiklet ilerleyebilir.

İlişkili Maddeler

Vites ile ilgili maddeler...

ABC...