Quick Release, QR

quick-release-01-bisiklopedi.jpg

QUICK RELEASE (QR)

Quick release (QR), bisiklet tekerlek kilit sistemidir. Tekerleği maşaya ya da kadroya sabitleyen mandallı milin adıdır. Milin ucundaki kol çevrildiğinde gevşer ve tekerlek ile maşa ayaklarını serbest bırakır. Bazı bisiklet sistemlerinde hala eski, basit mil ve somun yöntemi de kullanılır.

Quick releaselerin sıkılığının her turdan önce kontrol edilmesi önerilir. Sıkıştırma mandalının özellikle karşıdan ve aşağıdan gelecek darbelerle açılmaması için yukarı ya da arkaya doğru olması daha güvenlidir.

Quick releasein aşırı sıkıştırılması zamanla milin eğilmesi gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle yalnızca tekerleğin maşadan çıkmasına engel olacak kadar sıkılanır.

Sert virajlarda ya da uzun süren inişlerde fren kullanımına bağlı olarak quick release sıkılığını bir miktar kaybedebilir. Bu durum rotor sürtmesi gibi sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Quick releasein açılmasından endişe etmek yersizdir. Çok büyük darbelere karşı koyulması gereken rotalarda, yarışmalarda özel bisikletler ve tekerlek kilit sistemleri kullanılır —sokma mil (axle, thru axle).

İlişkili Maddeler

Quick Release, QR ile ilgili maddeler...

ABC...