Kışlık Giyim

kislik-giyim11-bisiklopedi.jpg

KIŞLIK GİYİM

Kışın soğuk bir günde alta termal tayt giymek en iyisidir. Üste, nefes alan bir uzun kol t-shirt ile su ve rüzgar geçirmez bir ceket giyilebilir. Soğuktan en çok etkilenen bölger eller ve ayaklardır. Hareketleri kısıtlamayan bir eldiven ile ısı yalıtımlı ayakkabılar iyi iş görür. Bisiklet ayakkabısı kullanılıyor ise termal çorap ve ayakkabı kılıfı soğun etkisini azaltır.

Kış sürüşlerinde kat kat giyinmek temel ilkedir. Katlı giyim, ısındıkça incelip, üşüdükçe kalınlaşmaya izin verir. Pedallamaya başlarken biraz üşüyor olmak doğru giyimin göstergesidir. On, onbeş dakika gibi bir süre pedalladığınızda beden ısınır ve üşüme sona erer.

Kışlık Giysiler

  • ALT: Isı yalıtımı olan ama aynı zamanda nefes alan bir giysi gereklidir. Termal tayt en kullanışlısı olur. Çeşitli kalınlıklarda ve modellerde taytlar bulunur. Farklı yalıtım özelleklerinde, kalınlıklarda taytların olması hava durumuna göre seçim şansı sunar.
  • ÜST: Nefes alan, su geçirmez, rüzgarı ve yağmuru dışarıda tutan bir giysi gereklidir. Bunun için uzun kol bir bisiklet tişörtü her zaman iş görür. Çok soğuk günlerde termal tişört gerekebilir. Bunların dışına da su ve rüzgar geçirmez bir bisiklet ceketi gerekir. Ayrıca ince polar kumaştan bir arakatmana da zaman zaman ihtiyaç duyulabilir.
  • BAŞ: Kaskın altına termal bir bere ya da buff çok işe yarar. Yada bir kar maskesi, balaklava.
  • EL ve AYAKLAR: Termal eldiven ve çoraplar soğukta iyi iş görür. Bisiklet ayakkabıları kullanıldığında ayrıca ayakkabı kılıfı ile de korunmak gerekebilir.
  • GÖZLÜK: Camları değişebilen gözlükler kullanışlıdır. Kışın özellikle siste ve puslu havada kullanılabilecek açık renk camlar gerekir. Karlı günlerde ise koyu renk bir cama güneşli günlerden daha çok ihtiyaç duyulur.

İlişkili Maddeler

Kışlık Giyim ile ilgili maddeler...

comments powered by Disqus