Kışlık Giyim

kislik-giyim11-bisiklopedi.jpg

KIŞLIK GİYİM

Kışın soğuk bir günde alta termal tayt giymek en iyisidir. Üste, nefes alan bir uzun kol forma (t-shirt) ile su ve rüzgar geçirmez bir ceket giyilebilir. Soğuktan en çok etkilenen bölger eller ve ayaklardır. Hareketleri kısıtlamayan bir eldiven ile ısı yalıtımlı ayakkabılar iyi iş görür. Bisiklet ayakkabısı kullanılıyor ise ayakkabı kılıfı soğun etkisini azaltır.

Kış sürüşlerinde kat kat giyinmek temel ilkedir. Katlı giyim, ısındıkça incelip, üşüdükçe kalınlaşmaya izin verir. Pedallamaya başlarken biraz üşüyor olmak doğru giyimin göstergesidir. On, onbeş dakika gibi bir süre pedalladığınızda beden ısınır ve üşüme sona erer.

Kışlık Giysiler

  1. ALT: Isı yalıtımı olan ama aynı zamanda nefes alan bir giysi —termal tayt— en kullanışlısı olur.
  2. ÜST: Nefes alan, su geçirmez, rüzgarı ve yağmuru dışarıda tutan bir giysi gerekir. Uzun kol bir bisiklet forması, termal tişört, su ve rüzgar geçirmez bir bisiklet ceketi iyi iş görür. Ayrıca ince polar kumaştan bir arakatmana da ihtiyaç duyulur.
  3. BAŞ: Kaskın altına termal bir bere ya da buff çok işe yarar. Bir kar maskesi, balaklava da çok soğuklarda koruyucu olur.
  4. EL ve AYAKLAR: Termal eldiven ve çoraplar soğuktan korur. Bisiklet ayakkabıları kullanıldığında ayakkabı kılıfı da kullanmak gerekir.
  5. GÖZLÜK: Camları değişebilen gözlükler kullanışlıdır. Kışın özellikle siste ve pusta açık renk, karlı günlerde ise koyu renk camlar kullanılır.

İlişkili Maddeler

Kışlık Giyim ile ilgili maddeler...

ABC...