Forma

forma02-bisiklopedi.jpeg

FORMA

Bisiklet forması profesyonellerin, yarış koşanların temel ekipmanlarından biridir. Tüm bisiklet giysilerinde aranılan temel özellikler hafif, rahat ve hızlı kuruma forma için de geçerlidir.

Bisiklet Formasının Özellikleri

Bisiklet formaları normal bir spor t-shirtten farklı olarak likra kumaştan yapıldığından olabildiğince bedeni sarar, rüzgar direncini minimuma indirir. Nefes alabilen kumaş yapısı, terin dışarı atılmasını sağlayarak sürüş konforunu artırır.

Bisiklet formasının ayrıcı özelliklerinden biri bel arka kesiminin uzun olması ve burada yer alan torbo formundaki cepleridir. Normal kesimli bir spor tshirt, bisiklet kullanırken sürücünün pozisyonu gereği beli açık bırakır. Sürüş pozisyonu nedeniyle başka bir beden bölgesinde cep kullanmak olanaksız olduğundan bisiklet formalarının bu arka cepleri çok işlevseldir.

Yeni başlayanlar ve amatörler için de bütün bu sayılan üstünlükler bir tercih nedenidir. Ama belki de en önemli neden acemi bisikiletçi gibi görünmemektir. Dahası Anadolu'nun bir çok yerinde hala, yalnızca bir formanız varsa bile bisikletinizle birlikte turist muamelesi görürsünüz.

Bisiklet gezginleri için durum biraz farklı olabilir. Yukarıda sayılan yararlarının ötesinde formalar çoğunlukla gözalıcı renkleri ve tasarımlarıyla çevredeki bakışları üzerlerinde toplarlar. Çoğunlukla yerel kültürlerin egemen olduğu geleneksel yaşam süren coğrafyalarda bu durum yerli insanlarla bir iletişim engeline dönüşebilir. Bu nedenle gezginlerin tercihi daha sade formalar ya da teknik özellikleri olan gömleklerdir. Zaten gezginlerin kullandığı tur bisikletleri günlük giysilerle kolay kullanılacak kadro yapısına sihiptirler.

İlişkili Maddeler

Forma ile ilgili maddeler...

ABC...