Menisküs

meniskus01-bisiklopedi.jpg

MENİSKÜS

Menisküs, dizde yer alan kıkırdak dokunun adıdır. Sözcük yaygın olarak bu kıkırdak dokunun yırtılmasıyla oluşan hastalığı anlatmak için kullanılır. Çoğunlukla sporcularda görüldüğünden bir sporcu hastalığı olarak kabul edilir. Bununla birlikte dizin zorlanmasına bağlı olarak hemen hemen herkes için bir çekincedir. Diz ağrısı, kilitlenme, hareket kısıtlılığı, şişme ve sıvı toplanması gibi şikayetlere neden olur.

Nedenleri

  • Dize alınan darbeler (trafik kazaları, düşmeler vb.)
  • Ayak sabitken diz üzerinde dönme (futbol, kayak vb. sporlar)
  • Yaşlılık ve kireçlenme

İlk Yardım ve Tedavi

Buz uygulama, dizin vücuttan yukarıda tutularak dinlendirilmesi ilk yapılması gerekenler olarak önerilebilir. Tedavi için tıbbi yardım alınmalıdır. Hasarın, sorunun boyutlarına bağlı olarak cerrahi müdahale gerekebilir.

Bisiklet ve Menisküs

Bisiklet yaygın olarak bir menisküs tehdidi olarak görülür ve bir çok hekim tarafından önerilmez. Bilinçsiz bisiklet kullanımının yaygınlığı düzeyinde kabul edilebilir bir uyarıdır. Bunlara karşı olarak, bisiklet kullanımı bir çok uzman tarafından da menisküsten korunmak ve tedavi sürecini tamamlamak için önerilir.

Aşırı kilo, dizlere binen aşırı yük menisküs tehdidini artıran temel nedenlerin başında gelir. Bu yüzden bisikleti bir menisküs tehdidi olarak görmek pek doğru olmayacaktır. Kilolardan kurtulmak ve şişmanlıkla mücadele için bisiklet etkin bir araçtır.

Kıkırdak erimesine, zayıflamasına karşı özellikle bol su içmek, beslenmede sebze, vitamin, mineral ve proteine önem vermek önerilir. Bütün bunlar bisiklet beslenmesinin de temel ilkelerindendir.

Menisküs riskinden korunmak için ve tedavi sonrası dizlerin güçlendirilmesi için çok uzun süreli olmayan bisiklet sporu yine uzmanlar tarafından önerilir.

Bisiklet Kullanımı İçin Öneriler

  • Etkinlik öncesinde açma-germe egzersi yapılır
  • Tur başlangıcında küçük viteste bir süre (10-20 dk) pedallayarak eklemler ve kaslar için ısınma yapılır
  • Bisiklet boy ayarı doğru yapılırsa dizlere aşırı yük binmez.
  • Etkinlik öncesinde ve etkinlik süresince yeterli sıvı (su) alınına dikkat edilir.

İlişkili Maddeler

Menisküs ile ilgili maddeler...

ABC...