Fren Türleri

fren-turleri11-bisiklopedi.jpg

FREN TÜRLERİ

Günümüzde bisikletlerde yaygın olarak kullanılan fren sistemleri V fren, hidrolik v fren, disk fren, mekanik disk fren. kumpas fren, cantilever fren

1.) V-Fren

V fren, en hafif, en ucuz, en az bakım gerektiren ve bu nedenle en yaygın kullanılan sistemdir. En büyük eksiği ise kötü hava koşullarında özellikle arazi sürüşlerinde olumsuz etkilenir. Fotografta soğuk ve yağışlı hava koşullarının bisikletin fren ayaklarını dondurduğu görülüyor.

2.) Hidrolik V-Fren

Hidrolik v frenler elcikteki gücü metal teller yerine hidrolik sıvısı ile gönderir. Klasik v-frene göre daha güçlüdür. Ayarlaması, bakımı zordur, uzmanlık ister ancak bir kez ayarlanırsa yıllarca ayar ve bakım gerektirmez. Özellikle tur bisikletlerinde tercih edilir. Ağır bagajlar taşınan tur bisikletleri ile uzun inişlerde V-frene göre hem daha güvenlidir hem de kullanımı daha kolaydır, yormaz.

3.) Hidrolik Disk Fren

Disk fren, Hidrolik v frende olduğu gibi ayarlaması ve bakımı uzmanlık gerektirir. En etkili fren sistemidir. Bu yüzden dağ bisikletlerinde rakipsizdir. Sistem tekerlek göbeğinde olduğundan v fren gibi çamurdan etkilenmez. Uzun süren inişlerde sürücüyü yormaz. Tur bisikletlerinin ağır bagajları ve 28 inch geniş jantları disk fren kullanımında jant tellerinin kopması gibi sorunlara neden olabilir.

4.) Mekanik Disk Fren

Mekanik disk frenler görünüm olarak hidrolik disk frenin aynısıdır. Bununla birlikte hidrolik frenin hiçbir üstünlüğünü taşımaz.

5.) Kumpas Fren

Kumpas fren, yol yarış bisikletlerinin fren sistemidir.

6.) Cantilever Fren

Cantilever fren, en eski fren türlerindendir. Dağ bisikletlerinde ilk kullanılan frenlerdir. Cantilever frenler güçlü sistemler değildirler, etkili durmaya hizmet etmezler. Fotografta görüldüğü gibi basit yapısı ile kötü hava koşullarından etkilenmez, çamur vb koşullarda rahatlıkla kullanılabilir. Bu nedenle cyclocross bisikletlerde özellikle tercih edilirler.

İlişkili Maddeler

Fren Türleri ile ilgili maddeler...

comments powered by Disqus