Fren Türleri

fren-turleri21-bisiklopedi.jpg

FREN TÜRLERİ

Günümüzde bisikletlerde yaygın olarak kullanılan fren sistemleri:

  • v-fren,
  • hidrolik v fren,
  • hidrolik disk fren,
  • mekanik disk fren,
  • kumpas fren,
  • cantilever fren,
  • kontra frendir.

1.) V-Fren

V-fren, en hafif, en ucuz, en az bakım gerektiren frendir. Bu nedenle en yaygın kullanılan sistemdir.

Eksik yönü kötü hava koşullarından, özellikle arazi sürüşlerinden olumsuz etkilenir. Aşağıdaki fotograf soğuk ve yağışlı hava koşullarının bisikletin fren ayaklarını nasıl dondurduğunu gösteriyor. Başka bir eksiği de —özellikle disk frenlere göre— daha sık ayar gerektirir.

2.) Hidrolik V-Fren

Hidrolik v frenler elcikteki gücü metal teller yerine hidrolik sıvısı ile aktarır. Klasik v-frene göre daha güçlüdür. Ayarlaması, bakımı zordur, uzmanlık ister ancak bir kez ayarlandığında uzun süre ayar ve bakım gerektirmez.

Özellikle tur bisikletlerinde tercih edilir. Ağır bagajlar taşınan tur bisikletleri ile uzun inişlerde V-frene göre hem daha güvenlidir hem de kullanımı daha kolaydır, yormaz.

3.) Hidrolik Disk Fren

Hidrolik disk fren, ayarlaması ve bakımı uzmanlık gerektirir. En etkili fren sistemidir. Bu yüzden dağ bisikletlerinde rakipsizdir.

Rotor (disk) tekerlek göbeğinde olduğundan v fren gibi çamurdan etkilenmez. Uzun süren inişlerde sürücüyü yormaz.

Tur bisikletlerinde tercih edilmez. Çünkü ağır bagajlar ve 28 inch geniş jantlar disk fren kullanımında jant tellerinin kırılması gibi sorunlara neden olabilir.

4.) Mekanik Disk Fren

Mekanik disk frenler görünüm olarak hidrolik disk frenin aynısıdır. Bununla birlikte hidrolik disk frenin üstünlüklerini taşımaz — onun kadar etkili ve konforlu değildir.

5.) Kumpas Fren

Kumpas fren, yol yarış bisikletlerinin fren sistemidir.

6.) Cantilever Fren

Cantilever fren, en eski fren sistemidir. Dağ bisikletleri ilk üretildiklerinde yaygın olarak kullanılmıştır. Cantilever frenler güçlü sistemler değildirler, etkili durmaya hizmet etmezler. Basit yapısı ile kötü hava koşullarından etkilenmez, çamur vb koşullarda rahatlıkla kullanılabilir. Bu özelliği cyclocross bisikletlerde özellikle tercih nedenidir.

7.) Kontra Fren

Kontra fren, arka tekerlek göbeği içindeki fren mekanizmasıdır. Pedalların geriye çevrilmesi ile çalışır. Şehir bisikletlerinde kullanılır. En önümli üstünlüğü bakım istemeyen yapısıdır.

İlişkili Maddeler

Fren Türleri ile ilgili maddeler...

ABC...