Karda Sürüş

karda-surus06-bisiklopedi.jpg

KARDA SÜRÜŞ

Doğru bisiklet donanımı ve giysi seçildiğinde bisiklete binilmeyecek bir hava koşulu yoktur. Karda da güvenle, keyifle bisiklet turu yapılır.

İlk olarak anımsanması gereken trafiğin yarattığı tehditlerin karlı havalarda daha da arttığıdır. Bu yüzden en iyisi araç trafiğine açık karlı, buzlu yollar yerine trafinin olmadığı parkurlarda pedallamaktır.

KARDA SÜRÜŞ İLKELERİ

  1. Öncelikle güvenli sürüş kurallarına, trafikte sürüş kurallarına ve trafik kurallarına kesinlikle uyulmalıdır.
  2. Karlı buzlu yolda inişler büyük risktir. Tekerlekler döndüğü sürece farkedilmez ama bisikleti frenle durdurmak olanaksızdır. Buna ihtiyaç olduğunda da artık çok geç kalınmıştır.
  3. Her zaman kardan buzdan temizlenmiş yollar tercih edilmelidir. Genellikle ana yollar öncelikli olarak temizlenir, trafiğe açılır.
  4. Kar ve buz zeminler için üretilmiş çivili lastikler, mtb arazi lastikleri kullanmak en güvenlisi olur. Ayrıca lastiklerin zemine temas yüzeyi arttırmak için hava basıncı alt sınırda kullanılabilir.
  5. Giyim maddesinde belirtilen genel ilkelere uygun olarak kat kat, lahana formunda giyinilmelidir. Terlemeden kat kat incelmeli, iniş etaplarında ve durunca yine aşama aşama giyinilmelidir.
  6. Gözlük, karda sürüş yapılacaksa çok önemlidir. Aksi halde gözlerin ışıktan etkilenerek kar körü olunması işten bile değildir.
  7. Soğuktan ilk etkilenecek organlar el ve ayak parmaklarıdır. Yün, termal eldiven, çorap vb ile korunmak etkili olabilir.

İlişkili Maddeler

Karda Sürüş ile ilgili maddeler...

ABC...