Karda Sürüş

karda-surus06-bisiklopedi.jpg

KARDA SÜRÜŞ

Karda bisiklete mi binilir? Bisiklete binmenin mevsimi olmaz, ister hobi amaçlı olsun, ister ulaşım, ister profesyonel. Doğru bisiklet, donanım ve giysi seçildiğinde bisiklete binilmeyecek bir hava koşulu yoktur.

İlk olarak unutulmaması gereken trafiğin yarattığı tehditler, özellikle karlı havalarda daha da artar. Bu nedenle araç trafiğine açık karlı, buzlu yollarda bisiklet kullanmamak en iyisidir. Ama bisikletinizle araç trafinin olmadığı parkurlarda pedallamak için de karlı havalar kaçırılmaması gereken fırsatlardır.

Karlı Havada Sürüş İlkeleri

Her şeye karşın karlı havada ulaşım için bisiklet kullanmak gerektiğinde dikkat edilecek bazı kuralları anımsamakta yarar vardır.

  1. Öncelikle güvenli sürüş kurallarına, trafikte sürüş kurallarına ve trafik kurallarına kesinlikle uyulmalıdır.
  2. Karlı buzlu yolda inişler büyük risktir. Tekerlekler döndüğü sürece farkedilmez ama bisikleti frenle durdurmak olanaksızdır. Buna ihtiyaç olduğunda da artık çok geç kalınmıştır.
  3. Her zaman kardan buzdan temizlenmiş yollar tercih edilmelidir. Genellikle ana yollar öncelikli olarak temizlenir, trafiğe açılır.
  4. Kar ve buz zeminler için üretilmiş çivili lastikler, mtb arazi lastikleri kullanmak en güvenlisi olur. Ayrıca lastiklerin zemine temas yüzeyi arttırmak için hava basıncı alt sınırda kullanılabilir.
  5. Giyim maddesinde belirtilen genel ilkelere uygun olarak kat kat, lahana formunda giyinilmelidir. Terlemeden kat kat incelmeli, iniş etaplarında ve durunca yine aşama aşama giyinilmelidir.
  6. Gözlük, karda sürüş yapılacaksa çok önemlidir. Aksi halde gözlerin ışıktan etkilenerek kar körü olunması işten bile değildir.
  7. Soğuktan ilk etkilenecek organlar el ve ayak parmaklarıdır. Yün, termal eldiven, çorap vb ile korunmak etkili olabilir.

İlişkili Maddeler

Karda Sürüş ile ilgili maddeler...

ABC...