Trafikte Sürüş

trafikte-surus-bisiklopedi.jpeg

TRAFİKTE SÜRÜŞ

Trafikte güvenli bisiklet sürüşü için öneriler:

 1. Bisiklet için olanlarla birlikte tüm trafik kurallarına uyulmalıdır.
 2. Kask takmak hayat kurtarır. Trafikte başka sürücü hataları nedeniyle karşılaşılabilecek riskler bile yaşamsal olabilir. Kısa bir yol, kısa bir süre düşünceleri kask takmamak için geçerli bir neden olamaz.
 3. Görünür olunmalıdır. Bunun için gündüz canlı renk giysiler, gece reflektörlü giysiler tercih edilmeli. Gece ayrıca mutlaka ön ve arka ışık kullanılmalı
 4. Trafikte asla kulaklık kullanılmamalı, müzik dinlenmemelidir. İşitme duyumuz trafikteki en önemli uyarıcımızdır.
 5. Bisiklet zili trafikte araçları uyarmak için bir işe yaramasa da diğer bisiklet sürücüleri ve yayaları uyarmak için gerekecektir. Basit bir havalı korna edinmek araç sürücülerini uyarmak için işe yarayacaktır.
 6. Beden dili ve hareketlerle de görünür olunmalıdır. Motorlu taşıt sürücüleriyle işaretlerle iletişim kurulmalı dönüş, durma işaretleri zamınında verilmelidir. Ayrıca kurallara uyan, yol veren ve sürüş nezaketi gösteren sürücülere el hareketleriyle teşekkür bildiriminde bulunmak unutulmamalıdır. Pekiştirilin her doğru davranış kalıcılaşacaktır.
 7. Araçların sağından geçilmemelidir. Trafiğin yavaş aktığı durumlarda şeridin ortasından ilerlemek daha güvenli olabilir.
 8. Duraklayan ve parkeden araçların aniden açılabilecek kapılarına her zaman hazırlıklı olunmalıdır.
 9. Kurallara uymayan sürücüler için her zaman hazırlıklı olunmalıdır. En sık ve en tehdit edici kural ihlalinin arkadan gelerek bisikletlinin önünden sağa dönen sürücüler olduğu unutulmamalıdır.
 10. Geçiş üstünlüğüne sahip olan bisikletli için en güveli yol, öncelikle diğer yönlerdeki sürücüler tarafından görüldüğünden emin olmak; sonra dikkatle geçmektir. Bunun için açıkça görüncek şekilde el ve kol işaretleri kullanılabilir, göz teması kurulabilir. Diğer yönlerde seyreden sürücüler tarafından görüldüğünden emin olmayan bisikletli geçiş üstünlüğüne sahipse bile büyük bir tehdit altındadır. Bu durumda yavaşlamak ve durmak daha güvenli olacaktır.
 11. Sola dönüşlerde; önce arkayı kotrol edip güvenli bir ara varsa el ile işaret edildikten sonra, şerit takibi kurallarına uygun olarak dönüş tamamlanır.
 12. Kamyon ve otobüs gibi uzun araçların dikiz aynasındaki kör nokta büyüktür. Bu araçların yarattığı tehdit daha büyüktür. Bu uzun araçlarla karşılaşıldığında yaklaşmadan durup beklemek, geride kalmak, gerekirse yolun dışına çıkmak güvenlik için önemlidir.

İlişkili Maddeler

Trafikte Sürüş ile ilgili maddeler...

ABC...