Maşa

masa01-bisiklopedi.jpg

MAŞA

Maşa, bisikletin kadrosu ile ön tekerleği ve gidonu birleştiren parçasıdır. Şeklinden dolayı bisiklet çatalı ya da doğrudan çatal olarak da adlandırılır.

Düzgün yüzeyli asfalt yollarda kullanılan bisikletler için, örneğin şehir bisikletlerinde amortisörsüz basit bir alüminyum maşa seçmek hem maliyeti düşürür hem de bisikletin ağırlığını.

İşlevleri

Maşaların en önemli işlevlerinden biri gidon üzerinde oluşacak titreşimleri azaltarak sürüş konforunu artırmaktır. Bunun için karbon ve çeşitli özel alaşım malzemeden yapılmış maşalar kullanılabilir. Ayrıca cros ve tur bisikletlerinde yaygın kullanılan kilitli maşalar sertlik ve süspansiyon seviyesinin ayarlanması ile sürücüye farklı seçenekler sunar.

Maşa kilit sisteminin en büyük üstünlüğü düz yolda ya da rampada süspansiyonu iptal edip daha az güç harcama ve daha hızlı sürüş fırsatı sunmasıdır. İnişlerde ve bozuk zeminlerde ise sürüş konforunu artırmak için, maşa kilidi açılarak süspansiyon yeniden etkinleştirilebilir. Manuel kilitler maşa üzerinde elle ayarlanabilen sistemlerdir. Gidondan kilitlemeli sistemlerde ise kilit mandalı gidonda yer alır. Böylece süspansiyonu etkinleştirmek için durmak gerekmez, kullanımı kolaydır.

MAŞA SEÇİMİ

Maşa seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar maşa bağlantı noktaları, gidon yüksekliği ve kadro türlerine uyumudur. Farklı türdeki bisikletlerin maşaları birbirine uymaz. Örneğin genellikle şehir bisikletleri süspansiyonsuz düz maşalara uygun kadrolarla üretilirler. Bu tür şehir bisikletlerinin maşa bağlantı noktaları süspansiyonlu maşalara uygun değildir. Dağ ve cros bisikletlerde çoğunlukla süspansiyonlu maşalara uygun kadrolarla üretilirler; bunlara da düz sert maşalar takılamaz.

Maşa seçiminde dikkat edilecek ikinci bir nokta jant boyutlarına uygun olmasıdır. Kullanılacak janta uygun genişlikte ve uzunlukta bir maşa seçilmesi gereklidir. Örneğin 28 inç jantlara uyumlu bir maşaya 29 inç bir jant kullanılamaz.

Maşalar konusunda daha fazla bilgi için:

SUNTOUR

ROCK SHOX

MANUTOU

MAGURA

FOX

DT SWİSS

İlişkili Maddeler

Maşa ile ilgili maddeler...

ABC...