Bisiklete İlk Adım

cocuk-bisikleti03-bisiklopedi.jpg

BİSİKLETE İLK ADIM

Bisiklet kullanmaya başlarken öncelikle yapılması gerekenler:

  1. Uygun bir kask edinilmelidir. Her sürüşte mutlaka kask takılmalıdır. 'İlk kullanımda kask gereksizdir' düşüncesi doğru değildir. Kask belki de yaşam boyunca bir kez gerekecektir ve o zaman başımızda olmalıdır. Kask seçimi ve kullanımı için bisiklopedinin 'Kask' maddesinden yararlanılabilir.
  2. Trafik kurallarına uyulmalıdır. Özellikle bisiklet ile ilgili trafik kuralları öğrenilmelidir.
  3. Bisikleti kullanmaya başlamadan önce mutlaka güvenli sürüş kuralları öğrenilmelidir.
  4. Kullanmaya başlamadan önce bisikletin tüm ayarları eksiksiz ve düzgün yapılmalıdır. İlk yapılacak ayar sele yüksekliği ve gidon elcik ayarlarıdır.
  5. Kullanmadan önce vites ayarları yapılmalı, vites kullanımı öğrenilmelidir.
  6. İlk kullanımdan önce ve her kullanım öncesinde frenlerin doğru şekilde ve güvenli çalıştığı kontrol edilmeli. Ayrıca fren kullanımı konusu öğrenilmelidir. İlk kullanımda frenlere alışmalı. Güvenli bir alanda frenler denenmeli. Sertlik ayarları yapılmalı. Durma mesafesi gözlenmeli.
  7. Lastik hava basıncı her kullanım önceside kontrol edilir, eksikse tamlanır.
  8. Giysi seçimi (giyim) için dikkat edilecek noktalar: tabanı sert ayakkabılar daha kullanışlıdır. Pantolon paçaları bisiklete takılmamalı, pedal çevirme hareketini engellememelidir. Bisiklet kullanırken aşırı soğuk havalar dışında hareketli olunduğu için üşünmez. Kalın giyselerden kaçınıp durunca giyilebilecek bir üst katman giysiyi sırt çantasında ya da bagajda taşınabilir.

İlişkili Maddeler

Bisiklete İlk Adım ile ilgili maddeler...

ABC...