Pist Yarışları, Takım Sprint

pist-yarislari-takim-sprint-01-bisiklopedi.jpeg

Takım sprinti erkekler içn 3 kişilik takımlarla, 3 tur, kadınlar için 2 kişilik takımlarla 2 tur yapılır. İki takım parkurun zıt taraflarından başlar. Takımların her bisikletçisi takımdan ayrılmadan önce öncü olur. Her turdan sonra takım bir eksilir. Böylece genelde yarışı bitirmesi için seçilen bisikletçi dayanıklılığı en çok olandır. Gerekli tur sayasını ilk tamamlayan takım yarışı kazanır.

Derecelendirme turunda en iyi zamanlı ilk sekiz birinci tura geçer. Burada 1'nci 8'inci ile, 2'nci 7'nci, 3-6 ve 4-5 ile eşleşirler. Dört eşleşmenin kazanan takımları madalya turlarına geçer. En hızlı iki takım altın madalya en yavaş iki takımsa bronz madalya için yarışır.

Her ne kadar tek başına hız çok önemli olsa da teknik de bu yarışta anahtardır. Çünkü bisikletçiler sabit bir başlangıçtan hızlıca kalkabilmeli, etkili bir konumu hızlıca oluşturabilmeli ve birbirlerine mümkün olduğunca yakın gidebilmelidirler. Her yarışçı öncü olarak bir tur tamamlar. Yarışı yalnızca her takımın son bir bisikletçisi tamamlar. Böylece her bir takım üyesi bütün eforunu kendi turunda harcar, hiç bir enerji boşa gitmez.

  • Erkekler dünya rekoru: 41.871 (Almanya, Aguascalientes, Meksika, 2013)
  • Kadınlar dünya rekoru: 31.928 (Çin, Olimpiyat oyunları, Brezilya, 2016)

https://www.youtube.com/watch?v=hAJ24PCh7sg

kaynak: https://cyclingtips.com/2016/11/track-cycling-events-explained

İlişkili Maddeler

Pist Yarışları, Takım Sprint ile ilgili maddeler...

ABC...