Bisiklet Seçimi

secimi-01-bisiklopedi.jpeg

Bisiklet Seçimi

İlk kez bisiklet alacaklar için öncelikle karar vermeleri gereken soru hangi bisiklete ihtiyaçları olduğudur. Bisiklet türleri ve özellikleri bilinmeden alınan bisikletler sıklıkla kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratır. Doğru bisikleti seçmek için ilk olarak bisikletin ne amaçla kullanılacağı belirlenmelidir.

 • Daha çok stabilize ve toprak yollarda ve ormanlarda kullanmak isteyenler dağ bisikleti seçmeliler. Bunlar yollardan çıkıp doğayı özgürce keşfetmeye elverişli, aynı zamanda spor bisikletleridir. Hobi amaçlı üretilen dağ bisikletleri doğada, ormanda veya şehir içinde bozuk yollarda dolaşmak için idealdir. Profesyonel ve sporcular için üretilmiş dağ bisikletleri ve tam süspansiyonlu dağ bisikletleri spor ve yarışmalar için tasarlanmıştır.
 • Düz asfalt zeminlerde, şehirlerarası yollarda hız yapmak isteyenler yol bisikleti tercih etmelidir. Spor amaçlı kullanım için tasarlanmış bu bisikletler yarışmalara, çok yüksek hızlara çıkmaya uygundur.
  • Fixie bisikletler, amatör ve hobi kullanıcılarının kısa mesafe ve şehir içinde, sporcuların pist yarışlarında, veledromlarda kullandığı yarış bisikletleridir.
  • Triatlon bisikletleri, triatlon yarışmalarında kullanılmak için özel tasarlanmış bisikletlerdir. Temel tasarım amaçları, bisikletten sonraki etaba koşu için gerekli kas grubunun hazır olmasını sağlamaktır.
  • Zamana karşı bisikletleri, özel bir bisiklet yarışı olan zamana karşı yarışları için ürütilmişlerdir. Özel tasarlanmış gidon ve kadro yapılarıyla sürücüye mümkün olduğu kadar alcak ve dar bir profil sağlarlar. Arka tekerlekleri, anafor oluşmasını önleyen, böylece hava direncine karşı gücü artıran bir disk şeklindedir.

 • Genel olarak asfalt, düzgün zeminlerde ve stabilize yollarda kullanılarak kamplı turlar hedefleniyorsa; arazi, dağ ve orman içlerine pek girilmeyecek ise doğru seçim tur bisikleti ya da şehir bisikletidir. Şehir bisikleti tasarımlarında amaç konfor ve güvenliktir. Trafikte güvenli yol almak için ideal bisikletlerdir. Çamurlukları yağışlı havlarda sürüş konforunu artırırken, bagajları da kargoların taşınması için hizmet eder.
  • Katlanır bisikletler, birkaç saniye içinde basit hareketlerle katlanan özellikleriyle kent yaşımında toplu taşıma sistemlerinde, mağaza ve alış veriş merkezlerinde kullanıma elverişlidir.
  • Single speed bisikletler, şehir içi, kısı süreli, kısa mesafeli kullanımlar için elverişlidir.

İlişkili Maddeler

Bisiklet Seçimi ile ilgili maddeler...

ABC...