Katlanır Bisiklet

katlanir-bisiklet-troy-bisiklopedi.jpg

KATLANIR BİSİKLET

Gidilen her yere bisikletini götürmek isteyip, büyüklüğü ve taşıma gibi sorunlar nedeniyle bunu yaşayamayanlar için çözüm katlanır bisiklettir. Otobüste, trende, gemide ve uçakta, kısacası her ulaşım aracında kolaylıkla taşınabilir katlanır bisikletler.

Günlük giysilerle rahat kullanımı katlanır bisikletlerin en büyük üstünlüklerinden biri olarak öne çıkıyor. Katlanır bisikletlerle kent yaşımında toplu taşıma sistemini (otobüs, tramvay, vapur vs) de kolayca kullanmak mümkün. Birkaç saniye içinde basit hareketlerle katlanan bu bisiklet modelleri ile mağazalara, alış veriş merkezlerine, markete kısaca her yere girilip elde iterek ya da çekerek yol almak mümkün.

Yürüme hızında rahat sürüş şansı sunması katlanır bisikletin tercih edilmesinde en önemli özelliktir. Trafiğe kapalı alanlarda, kaldırımlarda yayaları rahatsız etmeden yol almak mümkün katlanır bisikletlerle. Düşük hızda üstün manevra yeteneği, küçük çaplı tekerleklerle ağırlık merkezinin yere yaklaşması denge yeteneğini en üst noktaya çıkarıyor. Yeterli deneyime sahip olunduğunda, yoğun trafikte, ışıkta, sıkışan trafikte, duran araçların arasından, sağından, solundan rahatlıkla geçilerek yola devam edilir katlanır bisikletle.

KATLANIR BİSİKLETİN YARARLARI

  • Günlük giysilerle rahat kullanılır.
  • Toplu taşıma sistemine —otobüse, tramvaya, vapura, metroya— binilir.
  • Mağazalara, alış veriş merkezlerine, markete her yere girilir —birkaç saniye içinde basitçe katlanabilir.
  • Yürüme hızında —yayalar ile birlikte— rahatça sürülebilir.
  • Küçük çaplı tekerlekleri nedeniyle manevra yeteneği yüksektir.

KADRO BOYU

Kadro boyu genellikle sabittir. Bununla birlikte kadro boyunu belirleyen aslında sele borusunun boyudur. Uzun boylu kullanıcılar (185 ve üzeri) için ülkemizde satılan bir çok model yetersiz kalabilir. Bu yüzden özellikle uzun boylular deneyerek almalıdırlar.

Jant boyu çoğunlukla 20 inçtir. Daha büyük çaplılar 24 ya da 26 inç jantlar katlandığında boyutları büyüttüğünden pek tercih edilmezler. Küçük çaplı tekerleklerin üstünlüğü bir yandan katlandığında boyut iyice küçülür, öte yandan kuvvet kazancı arttığı için daha dik ve uzun rampalar yorulmadan aşılır. Bu amaçla üretilmiş 16 ve 12 inç tekerlek çaplı katlanır bisikletler bulunabilir.

VİTES SİSTEMİ

Vites sistemleri çoğunlukla yalnızca arkadadır. Göbekten, şanzımanlı vites sistemi kullanılanları, bakım gerektirmeyen sorunsuz yapıları nedeniyle çok tercih edilirler. Ancak fiyatları biraz daha yüksektir. Uzun turlar için tasarlanan bazı modellerde ön vites de bulunabilir. Çoğunlukla altı, yedi kademe bir vites dik ve uzun rampalar yoksa şehir içi ulaşımda yeterli olur. Sekiz ve daha yüksek vitesli sistemler rampaları tırmanmak için elverişli olurlar.

Kuvvet kazancını etkileyen ve vites sistemi kadar etkili bir başka özellik aynakol ve ruble büyük dişlilerin tırnak sayılarıdır. Çok büyük bir aynakol çoğunlukla rampalarda kullanımı zorlaştıracaktır.

İlişkili Maddeler

Katlanır Bisiklet ile ilgili maddeler...

ABC...