Bakım

bakim01-bisiklopedi.jpeg.jpg

BAKIM

Bisikletlerde günlük, aylık ve yıllık olmak üzere üç bakımdan söz edilebilir. Bakımların bir liste olarak tarihleri ve yapılan işlemlerin yazılması yararlı olabilir. Özellikle zincir ve aktarıcı sisteminin değişen parçaları, lastiklerin değişim, üretim ve son kullanma tarihini, raf ömrünü bilmek önemlidir.

Günlük bakım

Bisikletin her kullanımında kontrol edilmesi gereken şeylerdir. Bu bakım aslında zorunlu yapılması gerekenler olarak da sıralanabilir. Günlük bakımda kontrol edilecekler:

 1. Lastik hava basıncı
 2. Aydınlatma sistemi (lambalar)
 3. Frenler (fren bakımı)
 4. Tekerlek otomatik kilitleri (quic release)

Aylık bakım

Bir, iki ay aralıklı olarak kontrol edilecekler aylık bakım adı altında sırlanabilir. Bunlar;

 1. Dış lastiklerdeki aşınma (Lastik , Lastik rotasyonu). Lastik sırt deseni, dişlerdeki aşınma ve lastik yanaklarında oluşan çatlaklar, yırtılmalar belirlenmeli.
 2. Tekerlek akordu. V frenli bisikletlerde bu kolayca kendini gösterir, fren pabuçları sürter. Özellikle dikey sapmalar (balans) zamanında farkedilmezse uzun turlarda üzücü durumlara yol açabilir.
 3. Göbeklerdeki boşluklar ve furç (maşa yatağı) sürüş sırasında kendini gösterir. Düzgün zeminde bile özellikle fren yapıldığında sarsıntılar kolayca farkedilir.
 4. Vites sistemi: zincir aşınma durumu (Zincir yıpranması), vites attırıcılar (vites ayarları), ruble ve makaraların temizliği, fren vites kabloları
 5. Kadroda maşada çatlaklar ve kadrodaki tüm somunlar kullanım sıklığına göre birkaç ayda bir kontrol edilmelidir. Bu işlem genellikle bisiklet ayrıntılı temizliği sırasında da yapılır.

Yıllık Bakım

Yıllık ya da altı aylık bakım olarak tanımlanabilir, Bir başka yöntem de yazlık ve kışlık bakımdır. Burada yapılacak işler:

 1. Tekerleklerin akordu ve tellerin tansiyonu
 2. Göbeklerde boşluk
 3. Disk fren balataları ve v-fren kartuşları (fren bakımı)
 4. Vites sistemi; aktarıcılar, dişliler (vites ayarları)

İlişkili Maddeler

Bakım ile ilgili maddeler...

ABC...