Kadro Çatlağı

kadro-catlagi-cekiborusu2-bisiklopedi.jpeg

KADRO ÇATLAĞI

Kadro çatlağı, kullanıma bağlı olarak zaman içinde, metal yorgunluğu ya da çeşitli büyük darbeler sonucunda karşılaşılabilen sorunlardan biridir. Bu yüzden bisikletin kadrosu arada bir incelenmeli, kontrol edilmelidir. Özellikle de ikinci el, kullanılmış bir bisikleti satın alacakların karşılaşabilecekleri en istenmedik sürpriz kadro çatlağıdır.

Bazı bisiklet üreticileri kadrolarına ömür boyu garanti verirler. Kadronun garanti süresi, bisiklet satın alırken değerlendirilmesi gereken en önemli özelliklerden biridir. Garanti süresi boyunca da satın alma belgesinin saklanması önemlidir.

Kadro Çatlağı Sık Görülen Yerler

  1. Sele borusunun kadroya bağlandığı nokta. Sele borusunun girdiği yuvanın ağzı, civatanın altında kalan bölüm kardo çatlaklarının en çok karşılaşıldığı yerdir. Bundan kaçınmak için sele borusu üst sınırın ötesinde yükseltilerek kullanılmamalıdır. Bir de çapı küçük, uygun olmayan bir sele borusu asla kullanılmamalıdır.
  2. Arka tekerlek milinin kadroya takıldığı yuvaların çeki borusuna birleşme noktaları ile çeki borularının köprü ile kadroya birleştiği kaynak noktaları en büyük darbelerle karşı karşıya kalan bölümlerdir.
  3. Kadro alt borusunun alın borusuyla birleştiği bölge kadro çatlağı için incelenecek başlıca yerlerdendir.
  4. Son olarak kadro üzerindeki tüm kaynaklı ve perçinli yerler metal yorgunluğu ve kadro çatlakları için olası bölgelerdir.

İlişkili Maddeler

Kadro Çatlağı ile ilgili maddeler...

ABC...