Doğada Yön Bulma

dogada-yon-bulma-01-bisiklopedi.jpg

DOĞADA YÖN BULMA

Birinci kural nerede bulunduğunu bilmektir. Nerede bulunduğunu bilmeyen, nereye gideceğini de bilemez. Bu yüzden yolu kaybetme ya da kaybolma durumlarında ilk yapılması gereken şey nerede olunduğundan emin olmaktır. Bu mümkün değilse, kişi nerede olduğunu bilmiyorsa bilinçsizce ilerlemek yerine bir barınak bulup beklemek daha iyi bir seçenek olabilir.

112

Ülkemizde ve Avrupa Birliğine üye ülkelerde 112, Amerika'da 911 telefon numarası acil yardım hattı olarak kullanılmaktadır. Emniyet, sağlık, yangın gibi acil yardım hizmetleri ile doğada kaybolma olaylarında 112 numaradan yardım alınabilir. Telefon hatlarından bağımsız olan 112 numaraya, hattın olmadığı yerlerde de ulaşılabiliyor. Ayrıca 7777 ve 2222 numaralara "NEREDEYİM" mesajı gönderilirse, bulunulan yer ayrıntılı olarak mesaj ile bildiriliyor.

Pusula ve GPS Yoksa

Pusula ve GPS olmadığı durumlarda yeri yönü bulmak için yapılacak ilk şey kuzeyi saptamaktır.

  • En basit ama kaba yöntem güneşin hareketidir. Güneş her yerde doğudan doğar ve batıdan batar. Sağ kol doğuya ve sol kol batıya doğru açıldığında bedenin yönü, yüz kuzeyi gösterir. (Güney yarı kürede de güneş doğudan doğar, batıdan batar. Ama öğle zamanı tam kuzeydedir. Buna aldanmamak gerek)

  • Yıldızlar kesin sonuç verir. Kuzey Yıldızı, Küçük Ayının sapının uçundadır. Bu aynı zamanda Büyük Ayı ile "W" şeklindeki Kraliçe (Koltuk) takım yıldızını birleştiren hattın orta noktasıdır. Bir başka ip ucu, Büyük Ayının kepçesini oluşturan yıldızlardan doğrusal olarak 5 birim uzaklıkta yer alır.
  • Güney yarı kürede Kutup Yıldızı güneyi gösterir. Güney Kutup Yıldızına, Güney Haçının uzun ekseninin ufuk çizgisi boyunca 4,5 kat uzatılmasıyla ulaşılır.

  • Karınca yuvaları yön bulma konusunda en güvenilir ipucunu verir. Yuvaların ağzı güneye bakar.
  • Yosunlar ağaçların, taşların kuzeyinde oluşur. Yosunlara bakarak da yön bulunabilir.
  • Saatin akrebi güneşe çevrildiğinde 12 ile arasında kalan acının ortası güneyi gösterir.

İlişkili Maddeler

Doğada Yön Bulma ile ilgili maddeler...

ABC...