Tur Bisikletçiliği - II

tur-bisikletciligi-1-05-bisiklopedi.jpg

TUR BİSİKLETÇİLİĞİ - II

BİSİKLET TURU NEDİR?

Bisiklet turu, yük taşımaya uygun donanımlı bir bisikletle yapılan seyahat türüdür. Bir veya birden fazla kişi ile genellikle klasik bagaj donanımlı “bicycle touring”, ya da bagaj demirleri olmadan daha hafif donanımlı yeni akım “bikepacking” tarzında yapılır. Dilerseniz üç-dört tekerlekli, tandem veya katlanır bisikletle de yola çıkabilirsiniz.

Her türlü bisikletle tur yapmak mümkün olabilir. Sırası geldiğinde amaca uygun bisiklet seçimi ve diğer tüm donanımlara değineceğiz.

Turlar, kilometrelerce pedal çevirdiğiniz ve aynı gün eve döndüğünüz normal bisikletlerle yapılanın aksine, yüklü bisikletle bir noktadan başka bir noktaya seyahat etmenize ve orada gecelemenize olanak tanır. Burada ücretli ya da vahşi kamp alanlarında çadır kurarak kalabileceğiniz gibi, hotel vb. tesislerde de konaklamayı tercih edebilirsiniz. Ertesi gün pılı pırtıyı toplayıp bir başka noktaya pedallarsınız. Eylem bu kadar.

Bunu hergün metrelerce rampa çıkmak, karda-buzda sürmek, tünellerden veya uçurumlu virajlardan geçmek gibi dilediğiniz şartlarda yapmak tamamen kendi tasarrufunuzdadır. Unutmayın, sadece bu gibi şeyler sizi iyi bir turcu yapmaz.

Seyahatinizi kendiniz planlayabileceğiniz gibi, sizden daha tecrübeli bir arkadaşınızın turuna da eşlik edebilirsiniz. İsterseniz rehberli bir tura katılabilirsiniz. Bir bisiklet turu istediğiniz kadar sürebilir. Bazı insanlar sadece hafta sonu bisiklete binmek için yola çıkmaktan hoşlanırken, kimileri ülke genelinde veya uluslararası turlara çıkmayı tercih edebilirler.

Gerçek bir macera istiyorsanız, aylar ve yıllarca süren turlara çıkabilirsiniz. Uzun turlarınızda kesintisiz sürüş yapabileceğiniz gibi, aralıklı olarak ülkenize döner ve sonra tekrar kaldığınız noktadan devam edebilirsiniz. Aralarda zorunlu ya da planınıza bağlı olarak ulaşım aracı kullanabilirsiniz.

Kendinize anı biriktirmek ve deneyimlerinizi paylaşmak için yaptığınız turlarda günlük tutmanızı öneririm. Bunun için uygun özelliklerde bir fotoğraf makineniz olmalıdır. Ben sadece cep telefonu kayıtlarının çok vasat ve yetersiz kaldığını düşünüyorum. Daha sonra bu konudaki düşüncelerimin fazlasını aktaracağım.

Sosyal medya veya diğer mecralarda kendinize takipçi oluşturabilirsiniz. Yazdığınız her şeyin yaşadığınız gerçekler olması bu bilgileri kullanmak isteyenler için çok önemlidir.

Siz adına ne derseniz deyin, Bisiklet Turu (Bisiklet Turculuğu veya Tur Bisikletçiliği) hakkında bilmemiz gereken çok şey olduğu gibi, kendinizin katacağı da çok şeyler vardır.

Öncelikle nasıl tur yapmak istediğimizi belirleyip buna uygun bisiklet ve donanımımızı edindikten sonra plan yapmasını da öğreneceğiz.

İlk seviyede kolay olması adına uygun mevsim ve daha kısa rotada bir plan yaparak başlamak avantaj sağlar. Örneğin, önce yakın köyler, kasabalar olabilir.

Sonrasında komşu şehirlere seyahat edersiniz. Peşinden bölgesel bir yurt içi turu olabilir. Mevsim olarak biraz daha soğuk ve yağışlı zamanları da deneyerek donanımınızı sınamış ve tecrübenizi attırmış olursunuz.

Ramses ll Tapınağı, Ebu Simbel (Abu Simbel Temples) Aswan,Mısır Ekim,2010

Her şey çok kolay... Umuyorum, benimle birlikte hedef çıtanızı günden güne yükselteceksiniz. Ama lütfen, acele etmek yok. Biraz daha tecrübe edinelim, en uzak kıtalara kadar gideceğiz…

Unutmayın, hiç kimse doğuştan turcu değildir.

Genetik yatkınlıklar ve çevresel faktörler olabilir; Ancak insanoğlunun anne karnında edindiği herhangi bir hazır yetenek yoktur. Bence en basit şeyler bile deneyerek öğrenilir.

Önerim şu ki, çok da hafife alıp yumurtadan yeni çıkmış Carettalar gibi hemen denize koşmayalım; boğulabiliriz.

YAZI DİZİSİ

ABC...