Bisiklet

bisiklet-01-bisiklopedi.jpeg

BİSİKLET (VELESPİT)

Bisiklet, insan gücü ile çalışan iki tekerlekli ulaşım aracıdır.

Bisiklet bacaklardaki gücü pedallar aracılığı ile tekerleklere aktarır. Bazı tasarımlarda bir motor desteği de kullanılır. Bu ikinciler —bisikletten ayırı olarak— motosiklet ya da elektrikli bisiklet olarak adlandırılır.

Bisikletin tarihi için bir başlangıç vermek gerekirse bunun 19. yüzyıl Avrupa’sı olduğu söylenebilir. Başlangıçta bir hobi ve eğlence aracı olarak kullanılan bisiklet daha sonra bir çok ülkede temel ulaşım araçlarından biri haline geldi. Bugün dünyada 1 milyardan fazla bisiklet olduğu ilerisürülüyor —araba sayısından fazla.

Temel bisiklet türleri, şehir bisikletleri, dağ bisikletleri ve yol-yarış bisikletleri olarak sıralanabilir. Daha farklı bazı sınıflandırmalar da —işleve, binici sayısına, donanım yapısına vb ölçütlere göre— yapılabilir.

Bir bisikletin bölümleri yalın olarak kadro, aktarım ve fren sistemi, gidon, sele ve tekerlekler olarak sıralanabilir.

Bisiklet bir eğlence aracı olarak doğuşunun ötesinde kısa zamanda yaygın kullanılan bir ulaşım aracına ve yarışmaları düzenlenen bir spora gelişir. 19. yüzyılın sonlarında bisiklet olimpiyatlarındaki yerini alır. Bisiklet yarışları yol, pist, cyclo-cross, dağ ve BMX kategorilerinde yapılır. Yarışmaları ülkemizde Türkiye Bisiklet Federasyonu, dünyada ise UCI yönetir.

İlişkili Maddeler

Bisiklet ile ilgili maddeler...

ABC...