Bagaj Çantası

bagaj-cantasi-bisiklopedi.jpeg.jpg

BAGAJ ÇANTASI

Bagaj çantası ister uzun kampı turlar için, isterse günübirlik doğa yolculukları için bisikletin olmazsa olmaz aksesuarların başında gelir. Her zaman bisiklette bulunması gereken tamir kitleri, ilk yardım kiti, yedek iç lastik, aydınlatma sistemi vb ekiplanlar her sürüşten önce kontrol edilmeli, bagaj çantasından ayrılmamalıdır.

Bagaj Çantası Seçimi

Bagaj çantası seçiminde dikkat edilecek en önemli üç şey:

  1. Bagaja uyumlu bir çanta seçilmelidir. Bagaja uyumlu olmayan çanta sürüş sırasında, kasislerde hareket edecek hem sürüş konforunu bozacak hem de kısa sürede yıpranacaktır.
  2. Çantaların uzun süre kullanılacağı unutulmamalı ve nitelikli ürünler seçilmelidir. Su geçirmezlik ve kapakların açma kapama mekanizmaları önemlidir. Yağmurda ıslanan bir bagaj bisiklet turunun sonunu getirebilir. Kapaklar kullanımı kolay ve güvenli olmalı. Sürüş sısanıda ya da dış etmenlerle kendiliğinden açılmamalı.
  3. Çantalar bagajı kolay monte edilmelidir. Kamp sırasında ya da bisikletten ayrılmak gerektiğinde çantaların kolayca sökülmesi önem kazanır.

Bagaj Çantası Yerleştirme

Bagaj çantasını yerleştirme konusunda dikkat edilecek en önemli ilke ağır olan parçaların alta gelmesidir. Bisiklet ağırlık merkezi ne kadar yere yakınsa sürüş konforu ve güvenlik o kadar artar. Başka bir şekilde söylemek gerekirse, çantaların üst kısmına, bagajın üstüne ağır malzemeler konulmamalıdır.

Bagaj mı, Sırt Çantası mı?

Günübirlik turlarda bagaj çantası yerine sırt çantası daha kullanışlı olur mu? Kısa süreli turlarda ve ağırlığın 2-3 kilogramı geçmediği durumlarda sırt çantası seçilebilir. Bu durumda bile sırt desteği, hava boşluğu olan kaliteli bir çanta seçmek gerekecektir. Aksi halde terleme nedeniyle yaratacağı rahatsızlık turun tadını kaçırabilir. Arazi sürüşlerinde ise bagaj çantası bisikletin dinamik yapısını, ağırlık dengesini bozduğu için tercih edilmez.

İki üç saati geçecek günübirlik turlarda bile sırt çantası yerine bagaj çantası çok daha üstündür. Basit bir düşünceyle sırt çantasında taşınan yük bir kez sürücü tarafından taşınır, aynı zamanda bir de bisiklet tarafından. Oysa bagaj çantası doğrudan bisiklete bağlı bir yüktür, sürücüyü etkilemez.

İlişkili Maddeler

Bagaj Çantası ile ilgili maddeler...

ABC...