Zincir Rotasyonu

zincir-rotasyonu01-bisiklopedi.jpg

ZİNCİR ROTASYONU

Zincir kullanıldıkça aşınır, yapranır, uzar ve esner. Yıpranan, uzayan zincir zamanla ruble ve aynakol dişlilerini yıpratır. Zincirden daha değerli olan aynakol ve ruble dişlilerinin ömrünü uzatmak için zincirin zamanında değiştirilmesi gerekir.

Zincir ölçme aletleri ya da bir kumpas ile zincir ölçüsü takip edilebilir. Genel olarak zincirin %0,75'e kadar uzaması sorun yaratmaz, zincir değiştirilir. Uzama %0,75’i geçtiğinde ruble yıpranmaya başlar.

Zincir ve rubleyi verimli kullanmanın en etkili yolu zincir rotasyonudur. Bunun için üç zincir dönüşümlü olarak kullanılır.

  1. Zincir %0,3 esnediğinde yenisi ile değiştirilir. İkinci zincir %0,3'e ulaştığında o da bir yeni zincir ile değştirilir.
  2. Üçüncü zincirin esnemesi %0,6 oranına ulaştığında daha önce kullanılmış olan (%0,3 esnemiş) zincirlerden biri ile değiştirilir.
  3. Son zincir %0,3'ten %1'e uzayana kadar kullanılır. Sırada bekleyen %0,6 uzamış zincirlerden biri ile değşitirilir. Son %0,6'lık zincir de %1'e dek kullanılarak rotasyon tamamlanır.

Rotasyon, rubleyi değiştirmeden 3 zincirin %1 uzayana dek kullanılmasına izin verir. Normal kullanımda ise %1 uzunluğa ulaşan zincir ile birlikte rublenin değşimesi gerekir.

İlişkili Maddeler

Zincir Rotasyonu ile ilgili maddeler...

ABC...