Pompa

pompa02-bisiklopedi.jpg

POMPA

Yaygın olarak kullanılan iki tür bisiklet pompası bulunabilir. Bunlar el pompaları ve ayak (yer) pompalarıdır.

Ayak (Yer) Pompası

Ayak pompaları özellikle yol (yarış) bisikletlerinin lastikleri için gerekli 100 psi üzerindeki yüksek değerleri sağlamak için gerekli olacaktır. Bazı markaların üstün nitelikli el pompaları ile de bu yüksek hava basıncı değerleri sağlanabilmektedir. Ancak el pompaları ile bu değerlere ulaşmak küçük kapasiteleri nedeniyle uzun sürecek ve daha fazla güç gerektirecektir. Kısacası ayak pompaları ile karşılaştırıldığında yorucu olacaklardır.

El Pompası

El pompaları ise küçük ve hafif olmaları nedeniyle bisikletlerde taşınabilir özelliktedirler. Dağ ve şehir bisikletlerinin lastiklerine yeterli hava basıncını kolayca sağlarlar.

Basit el pompalarının büyük bir çoğunluğu hem araba siboplu hem iğne siboplu lastikleri şişirebilir. Bunun için ayrı bir çıkış yok ise pompa hava çıkış ağzında bulunan iki parçanın ters çevirilmesi yeterli olur. Aşağıda fotografta görüldüğü gibi kapak açıldığında birbirine geçmeli turuncu ve siyah parçalar çıkarılabilir. Sonra bu parçalar birbirinden ayrılarak ters çevrilir ve yeniden birleştirilir. Böylece araba siboplu iç lastiğe uygun pompa artık iğne sibopa uygun hale gelir.

İlişkili Maddeler

Pompa ile ilgili maddeler...

ABC...