Kadans

kadans-bisiklopedi.jpeg

KADANS

Kadans, pedalın bir dakikada yaptığı tam devir sayısına denir.

Bisiklete başlayanları karşılayan ilk bisiklet terimlerinden biridir kadans. Yüksek kadans ustalıktır, güçtür, yorulmamaktır gibi bir çok söylemle büyülenir yeni bisikletçi. Kadans her derde devadır artık onun için. Zamanla öğrenilir bu şaka gibi söylem aslında bütünüyle gerçektir. Yüksek kadans yağ yakar, çabuk yormaz sürücüyü, yıpratmaz, sakatlamaz.

Yüksek Kadansın Yararları

Aynı yolu giden iki biskletliden biri ötekinden iki kat daha hızlı pedal çevirsin. Başka deyişle kadansı iki kat fazla olsun. Yolun sonuna birlikte ulaştıklarında yaptıkları iş aynı olacaktır. Ancak kadansı yüksek olan ötekine göre iki kat daha fazla pedal çevirecek, daha küçük güçlerle ilerleyecek, eklem ve kaslarını yıpratmayacak, dolayısıyla yorulmayacaktır. Üstelik, bütün bu iş sürecinde kadansı yüksek olan enerji kaynağı olarak daha çok yağ, düşük olan glikojen kullanacaktır.

Yüksek Kadans İçin Bazı Öneriler

Yüksek kadansın yararı uzun yol alan, uzun süre pedal çevirenler için yadsınamaz. Bununla birlikte, şehir içinde, 8-10 km turlarda bile yüksek kadans yararlı olur. Bu yorgunluk ve enerji kaybından çok, özellikle diz eklem problemleri ve sakatlanmalara karşı bir korunmadır.

Kadans profesyonel antrenmanların da en önemli parametrelerinden biridir. Hız sayaçlarındaki bir gösterge de kadanstır ve antrenörler bu veri üzerinde özellikle çalışırlar.

Peki amatörler, hobi kullanıcıları ve gezginler yüksek kadans becerisi geliştirmek için ne yapılabilir? Öncelikle bir hız-kadans göstergesi edinebilirler. Hızlarını artırmadan ve nabız rahatsızlık yaratacak düzeyde yükseltilmeden kadansı yükselterek kendilerini geliştirebilirler. Bir hız-kadans göstergesi yoksa o zaman da aynı ilkelere dikkat ederek, hızı ve özellikle nabzı aşırı artırmaksızın, deviri artırmayı, mümkün olan en küçük vitesle yol almayı seçebilirler.

İlişkili Maddeler

Kadans ile ilgili maddeler...

ABC...