Doğru Bisikleti Satın Almanın 9 Püf Noktası

dogru-bisikleti-satin-almanin-9-puf-noktasi-bisiklopedi.jpg

Doğru Bisikleti Satın Almanın 9 Püf Noktası

Bütün beklentilerinizi karşılayacak bisikletin fiyatı çok pahalı olmak zorunda değildir. Eğer ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi doğru belirleyebilirseniz uygun fiyata bir bisiklete de sahip olabilirsiniz.

Şimdi sırasıyla bir bisikleti seçerken nelere dikkat edilecek bakalım.

1. Bisikletin Türü

İlk yanıtlanması gereken soru "bisikleti ne amaçla kullanılacak?"

  • Form tutmak için egzersizler yapıp, yarışmalara katılamak istiyorsanız aradığınız yol bisikletidir
  • İşe, okula, alış-verişe gidip gelme ve günübirlik kısa geziler için seçim şehir bisileti olmalıdır
  • Bozuk yollarda ve kırlarda pedallayıp maceralar yaşamak isteyenler ise dağ bisikleti seçmelidir
  • Bisikletiniz ile birlikte toplu taşıma araçlarını rahatça kullanabilmek için ise katlanır bisiklet tercih etmelisiniz.

2. Doğru Büyüklük

Kadro boyu, bisikletin ayarlayamayacağınız belki de tek ve temel parçasıdır. Bisiklet alırken, boyunuza tam uygun kadro boyunu seçmelisiniz. Kadro boyu iç bacak uzunluğuna göre seçilir. Bu apış arasından topuğa kadar olan uzunluktur.

En sık yapılan yanlış boy uzunluğuna göre bisiklet seçmektir. Kişisel farklılıklar nedeniyle aynı boydaki iki kişinin bacak uzunluklarının farklı olabileceği unutulmamalıdır. Özellikle de kadın ve erkek anatomisindeki farklılıklarda bu daha açık gözlenebilir. Kadınların bacakları genellikle aynı boydaki erkeklere göre daha uzundur.

  • 75 cm'e kadar S (15, 16 inç) ve daha küçük kadrolar kullanılabilir (yol ve şehir için 48-51 cm)
  • 85 cm'e kadar M (16, 17 inç) kadrolar kullanılabilir (yol ve şehir için 50-54 cm)
  • 90 cm'e kadar L (17, 18 inç) kadrolar kullanılabilir (yol ve şehir için 53-57 cm)
  • 90 cm ve üstü için XL (19, 20 ve daha büyük kadrolar kullanılabilir (yol ve şehir için 56-60 cm)

3. Kaç Vites

Çok yokuşlu yollarda kullanılacak bisekletlerde üçlü aynakol (ön vites) ve 34, 36 tırnak bir ruble (arka dişli) tercih edilmelidir. Bu temel özelliklerin ötesinde vites sistemine yapılacak yatırım, viteslerin daha seri ve kolay değştirilmesi, vites ayarlarının uzun süre bozulmaması gibi ikincil yararlar kazandırır.

Küçük ellere sahip bir kişi ya da çocuklar için bisiklet seçerken uygun vites kollarını bulmak bir başka önemli noktadır. Bunun için döndürmeli vites kolları eşsiz bir çözüm olabilir.

4. Disk Fren Mi, V-Fren Mi?

Fren türleri konusuna yapılacak bir araştırma genel olarak disk fren daha güvenli ve kullanışlı olduğunu ortaya çıkarır. Bununla birlikte çok yüksek hızlarda ve uzun sürelerle kullanılmayacak bir bisiklet için bu çok da üstün bir özellik olmayacaktır. Dahası yeterince nitelikli bir V-fren sistemi ile hem ihtiyacınızı karşılar hem de rahat kullanabileceğiniz ekonomik bir bisiklete sahip olabilirsiniz.

5. Sele Seçimi

Bisiklet satın alırken en az dikkat edilen ama sürüş konforunu en çok etkileyen parçası seledir. Sele seçiminin temel ölçüsü, sele genişliğidir. Selenin genişliği, kalça kemiğinin alt iki çıkıntısının arasındaki mesafedir.

Yeni bisiklet alınırken yapılan en yaygın hatalardan biri yumuşak sele aramaktır. Yumuşak seleler genellikle rahatsızlıkları artırırlar. Sert ve destekleyici bir sele seçmek daha kullanışlı olabilir. Ama en önemlisi kalça yapısına uygun —özellikle kadın kullanıcılar için daha geniş— seleleri seçmektir. Gerekirse satıcıdan seleyi değiştirmesini istemek doğru olur.

6. Gidon

Sürüş türüne uygun gidon seçilmelidir. Yol-yarış bisikletlerinde ve dağ bisikletlerinde vücut ağırlığını öne aktarmaya uygun gidonlar seçilir. Şehir bisikletlerinde ise vücut ağırlığı selede olacağından daha geniş, farklı tutuş olanakları sunan konforlu gidon türleri seçilebilir.

Dağ bisikletleri için barent, şehir bisikletleri için ise kelebek gidonlar sürüş konforunu artırmak için önerilebilecek ilk aparatlardır.

7. Tekerlekler ve Jant Seti

Bisikletin performansını en çok etkileyen parçaların başında jant seti gelir. Özellikle yol-yarış bisikletleri ve dağ bisikletlerinde iyi bir jant seti kendini hemen hissettirir. Bununla birlikte hobi kullanıcıları için yeterince nitelikli ekonomik bir jant seti de ihtiyacı karşılayabilir.

Dağ bisikletlerinde jant boyu önemli bir başka seçimi oluşturur. Son zamanlarda giderek yaygınlaşan 650B / 27,5 jant mtb tekerlek boyu bir çok üstünlükleri ile öne çıkarlar.

Lastik seçiminde ise hobi kullanıcıları için önerilebilecek en önemli özellik patlamaya karşı dirençli, patlamayan lastiklerdir.

8. Maşa ve Amortisör

Bu konuda yapılabilecek en büyük yanlışlık, çoğunlukla süpermarket ve beyaz eşya mağazalarında satılmakta olan ve ağırlıklarından öte bir işlevi olmayan ucuz arka amortisörlü bisikletleri satın almak olur. Bunlardan uzuk durulmalıdır.

Şehir bisikletlerinde genellikle bir amortisör gereksizdir. Patikalarda pedallamak isteyen hobi kullanıcıları için ise yalnızca ön-amortisörü olan bir dağ bisikleti yeterli olacaktır.

9. Bagaj

Özellikle işe, okula gidip gelmek, çarşı-pazar alış verişi yapmak düşüncesiyle alınan bir bisiklette mutlaka bağaj olmalıdır. Bagaj, eğer kadro üzerinde bağlantı vida yuvaları varsa, sonradan da takılabilir. En azınadan gelecekte bu amaçlarla da kullanılabileceği düşünülüyorsa bagaj bağlantı vidaları olan bir bisiklet seçmek doğru olacaktır.

comments powered by Disqus