Dodurga Bisiklet Festivali

dodurga-bisiklet-festivali-velesbid-bisiklopedi.jpg
Etkinlik Ücreti (): 200
Etkinlik Kontenjanı: 100
Konaklama: Çadır
Yemek: Sabah Kahvaltısı, Öğle Yemeği, Akşam Yemeği
Yol Yapısı: Bilgi Yok

Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/events/1739276179792515/?ref=newsfeed

DODURGA BİSİKLET FESTİVALİ

Eskişehir Bisiklet Derneği (VelEsbid) ve Bozüyük Doğa Sporları Topluluğu (Bodos 11) iş birliğinde, Dodurga Belediyesi desteğiyle 27-28-29 Mayıs 2022 tarihlerinde Bilecik ilinin, Bozüyük ilçesi ve ona bağlı Dodurga beldesi sınırları içinde Dodurga Bisiklet Festivalini düzenliyoruz.

Amacımız; Türkiye’nin dört bir yanından gelen bisiklet dostlarımızla birlikte sıfatsız, etiketsiz ve statüsüz sadece yaşayan bir varlık olarak parçası olduğumuz doğada bir arada olmak, sağlıklı ve keyifli vakit geçirmektir. Bu yıl festivalin teması ‘köklere dönüş’ olarak ifade edilebilir. Zaman içinde bisiklet festivallerinin temel iki unsuru olan ‘bisiklet sürüşü ve kamp’ anlayışı, tüketim ve çılgınca yeme-içme kültürünün gölgesinde kalmaya başladı. Özellikle küresel ekolojik kriz, ısınma, gıda ve su kaynaklarının azalmaya başladığı bu zamanlarda mümkün olan en az ayak izi ile doğada 3 gün geçirmeyi hayal ediyoruz. Amacımıza uygun olarak; motorlu taşıtların en az düzeyde kullanılacağı (kamp yükünü taşıyacak traktör dışında motorlu araç olmayacak), yiyecek ve içeceklerimiz için katılımcılar olarak kendi malzemelerimizi kullanacağımız (plastik/kağıt tabak, bardak, çatal, bıçak vb. kullanmadığımız) bir festival yapmak için yola çıktık.

Festivalimiz Hakkında Açıklamalar
Konaklama
- Festivalimizin her iki akşamında farklı kamp alanlarında konaklama yapacağız. Buluşma yerinden kamp alanlarına ve son olarak ayrılacağımız noktaya kadar kamp yükümüzü taşıyacak araç bulunmaktadır. Dileyen katılımcılar kamp eşyalarının taşınması için bu aracı kullanabilirler.
- Konaklama katılımcıların kendi çadırlarıyla olacaktır, başka bir konaklama seçeneği bulunmamaktadır.
- Kamp yapacağımız alanlarda içilebilecek nitelikte çeşme suyu olup, elektrik ve tuvalet imkanı bulunmamaktadır. Lütfen elektronik aletleriniz için yedek batarya, powerbank, güneş paneli gibi seçenekleri değerlendirmiş olunuz.
- İlk kamp alanımız 1800 m, ikinci kamp alanımız 1440 m irtifada ve orman içi olması nedeniyle, ilgili mevsimde hava karardıktan sonra soğuk olması beklenmektedir. Lütfen doğru giyim (içlik, rüzgarlık, polar, yağmurluk gibi) tercihi ve çadır, mat, tulum gibi ekipmanlarla katılım göstermeye özen gösterelim.
- Doğada gerçekleştirilen etkinlikte sırasında çevrede bulunabilecek bitki, diken vb. nedeniyle kolları ve bacakları örtecek giysiler giyilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun dışında, festivalin gerçekleştirileceği yer ve mevsim koşulları kapsamında rüzgarlık, yağmurluk, içlik, polar vb. giysileri yanınızda bulundurmanız önerilmektedir.
- Kamp alanlarında akşam 23.30 itibariyle mutlak sessizlik uygulamasına özen göstermeniz beklenmektedir.

Rotalar
- Festival rotalarımızın neredeyse tamamı toprak yol ve orman içi patikalardan oluşmaktadır. Bu nedenle; özellikle ince lastikli yol bisikletiyle katılım yapmak isteyen dostlarımızın durumu değerlendirmiş olmalarını rica ederiz.
- Günlük sürüşlerimiz sırasıyla 30, 30 ve 25 km olacaktır. Görece kısa görünen bu mesafelerde ciddi irtifa kazanımları yer almaktadır.
- Rotalara ait kml ve gpx dosyaları ayrıca paylaşılacaktır.

Başlangıç ve Bitiş Noktasına Ulaşım
- Festivalimizin başlangıç ve bitiş noktası Bilecik iline bağllı Bozüyük ilçesinin beldesi olan Dodurga olacaktır.
- Katılımcılar başlangıç noktasına ulaşım için şu yolları kullanabilirler:
a. Özel araçla ulaşım.
b. Toplu taşıma kullanarak Bozüyük Otogara ulaşım. Katılımcıların 27 Mayıs Cuma sabah 09.30’da Bozüyük otogardan araçla başlangıç noktasına taşınmaları sağlanacaktır. Festival bitiminde yine aynı nokta olan Bozüyük otogara araçla ulaşım gerçekleştirilecektir. Bu hizmet için katılım bedelinin yanında, her iki yön için toplamda 40 TL ücret ödenmesi gerekmektedir.
c. Toplu taşıma kullanarak Bozüyük otogara ulaşım sonrasında katılımcılar dilerse Bozüyük merkezden sürüş yaparak (20 km) başlangıç noktasına gidecek olan ekibe katılabilir. Bu seçenek için 27 Mayıs Cuma sabahı 07.30.’da Bozüyük Otogar önünde hazır bulunmanız gerekmektedir.
d. Eskişehir’den festivale katılım yapacaklar için 27 Mayıs Cuma sabah 07.00’de Atatürk Bulvarı MMM Migros önünden otobüsle ulaşım sağlanacaktır. Festival sonunda yine aynı noktaya dönüş gerçekleştirilecektir. Bu hizmet için katılım bedeline ek olarak her iki yön için toplamda 120 TL ücret ödenmesi gerekmektedir.
e. Eskişehir’den festivale katılım yapacak ancak otobüsle başlangıç ve bitiş noktasına taşıma hizmetinden yararlanmak istemeyen katılımcılar 27 Mayıs Cuma sabah 07.30’da Bozüyük otogardan başlangıç noktasına hareket edecek gruba katılabilirler. Bu katılım seçeneğini tercih edecek katılımcılar başlangıç noktası olan Dodurga’ya kadar ve festival bitiminden sonra Dodurga’dan itibaren kendi kamp eşyalarını taşımakla yükümlüdür. Bu seçenek için 27 Mayıs Cuma sabahı 07.30.’da Bozüyük Otogar önünde hazır bulunmanız gerekmektedir.

Yiyecek ve İçecek
- Mevsim ve coğrafi koşullar nedeniyle tüm rotamız ve kamp alanlarımız boyunca bol bol içme suyu imkanı bulunmaktadır.
- Festival süresince 3 kahvaltı, 3 öğle yemeği ve 2 akşam yemeği sunulacaktır.
- Sürüşler sırasında atıştırmalık ve meyve ikramları olacaktır.
- Yemek seçeneği olarak vejetaryen bir menü olacaktır, bunun için kayıt formunda lütfen ilgili alanı işaretlediğinizden emin olunuz. Festival başladıktan sonra menü değişikliği yapmamız mümkün değildir.

Önemli Hatırlatma
Genel olarak rotalarda ve kamp alanlarında telefonların çekmeme durumu bulunmaktadır. Bu nedenle, özellikle sürüşler sırasında yol ayrımlarındaki işaretlemelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer şüpheli ve karar veremez durumda hissederseniz lütfen rotada görevli olan arkadaşlarımızla karşılaşana kadar bekleyiniz.

Festival Programı
1. gün 27 Mayıs 2022 Cuma
10.00 - Dodurga merkezde buluşma, kahvaltı, kayıt işlemlerinin tamamlanması ve kamp eşyalarının araca yüklenmesi
11.00 – Sürüşün başlangıcı
13.00 – Öğle yemeği
16.00 – İlk gün kamp yerine varış
17.00 - Doğa yürüyüşü
19.00 - Akşam yemeği

2. gün 28 Mayıs 2022 Cumartesi
08.00 – Kahvaltı ve kamp eşyalarının kamyonete yüklenmesi
09.30 – Sürüşün başlangıcı
13.00 – Öğle yemeği
16.00 - İkinci gün kamp yerine varış
17.00 - Doğa yürüyüşü
19.00 – Akşam yemeği

3. gün
08.00 – Kahvaltı ve kamp eşyalarının kamyonete yüklenmesi
09.30 – Sürüşün başlangıcı
13.00 – Öğle yemeği
16.00 – Bitiş noktasına varış ve festivalin sonlandırılma


ARŞİV