Ayarlar

ayarlar-01-bisiklopedi.jpeg

AYARLAR

Bisiklet ayarlarının doğru yapılması sürüş konforunun ve başarımının ilk koşuludur.

Bisiklet ayarları iki kümedir. Birincisi yeni alınan bisiklete yapılacak ayarlardır. Bu ayarlamalar ile bisiklet kişiselleştirilir. Kullanıma hazır duruma getirilir. İkinci küme ayarlar düzenli aralıklarla tekrarlanan işlemler ve kullanıma bağlı oluşan bozulmaların düzeltilmesidir.

YENİ SATIN ALINAN BİSİKLET AYARLARI

 1. Kadro boyu tüm bisiklet ayarların temelidir. Bunanla birlikte kadro boyu ayarlanabilen bir büyüklük değildir. Bisiklet satın alınırken kişinin boyuna uygun, doğru ölçüde bir kadro seçilir. Yine de bir küçük ya da büyük ölçüdeki kadrolar sele ve gidon ayarları ile kişiselleştirilebilir.
 2. Sele ayarları yeni alınan bisikletin ilk ayarıdır. Selenin yüksekliği, boy ayarı kişi seleye oturduğu halde aşağıdaki pedala basan diz eklemi tam açık olacak şekilde yapılır.
  Selenin konumu için yapılacak ayarları Açı Ayarı ve Öne-Arkaya Konum ayarlarıdır. Bunlar için sele ayarları maddesine bakınız.
 3. Gidon ayarları bisikletin kişiselleştirilmesinde en etkili adımdır.
  Bilinmesi gereken ilk şey gidon yüksekliğinin ayarlanmadığıdır. Başka bir çözüm olmadığında gidon boğazını yükselten özel parçalar bir ölçüde işe yarayabilir.
  Gidonun genişlik ölçüsü sürücünün omuz genişiğidir. Dağ bisikletlerinde kullanılan düz gidonlar her iki uçtan kesilerek, kısaltılarak kişiselleştirilir.
  Elcik ayarları bisikletin kişiye uygun olmasına en çok hizmet eden ayardır. Doğru açıda olmayan elcikler büyük rahatsızlıklara ve önemli sağlık sorunlarına yol açabilir —karpal tunel sendromu.

DÜZENLİ YAPILAN AYARLAR

Kullanıma bağlı ortaya çıkan bozukluklar dışında bisikletin tüm ayarları periyodik bakımda yenilenir.

 1. Vites ayarları kullanıma bağlı oluşan bozulmalar dışında altı aylık ya da yıllık bakımda yapılır.
 2. Fren ayarları fren türüne göre farklılık gösterir. Mekanik frenlerin ayarları hidrolik frenlere göre daha sık bozulur. Kullanıma bağlı oluşan bozulmalar dışında altı aylık ya da yıllık bakımda yapılır.
  V-fren ayarları fren kolu (elcik) açıları, sertliği ve açıklı ile balata (pabuç) ayarından oluşuyor.
 3. Akort (jant) ayarları tel kırılması vb. kullanıma bağlı bozulmalar dışında yıllık bakımda yapılır.
 4. Lastik hava basıncı her kullanımda, günlük bakımda yapılır.

İlişkili Maddeler

Ayarlar ile ilgili maddeler...

ABC...